2018-19 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Thu. 8 Ferrum 57 Lynchburg 75 Final
  Non-Conference Game
  Eastern Mennonite 90 Averett 74 Final
Fri. 9 Thomas More 65 Emory & Henry 72 Final
  Roanoke 64 Ursinus 72 Final
  Messiah Tip-Off Tournament @ Grantham, Pa.
  Randolph-Macon 83 Immaculata 56 Final
  Guilford 72 Methodist 65 Final
Sat. 10 Roanoke 90 Clarks Summit 47 Final
  @ Hitchcock Arena
  Shenandoah # 45 UMBC 93 Final
  Bimini Jam
  St. Mary's (Md.) 69 Randolph 77 Final
  Randolph-Macon 91 Hood 61 Final
  MMI Tip-Off Tournament Championship
Sun. 11 St. Mary's (Md.) 80 Lynchburg 83 Final
  Washington and Lee 85 William Peace 75 Final
Mon. 12 Shenandoah 70 Mt. Aloysius 88 Final
  Bridgewater # 59 James Madison 82 Final
Tue. 13 Transylvania 73 Emory & Henry 95 Final
  Methodist 77 Ferrum 58 Final
  Eastern Mennonite 73 Mary Washington 89 Final
  Greensboro 73 Guilford 72 Final
Wed. 14 Randolph 84 William Peace 73 Final
Thu. 15 Hampden-Sydney 68 Averett 64 Final
  Shenandoah 80 St. Mary's (Md.) 79 Final
Fri. 16 Mt. Aloysius 53 Bridgewater 63 Final
  @ Harrisonburg, Va. (Yoder Arena)
  Keuka 58 Roanoke 54 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Greensboro 74 Virginia Wesleyan 75 Final
  New Jersey City 76 Eastern Mennonite 67 Final
  Randolph-Macon 82 Albright 69 Final
  @ Gettysburg, Pa. - Bream Gym
  Washington and Lee 82 Dickinson 72 Final
  @ Morristown, NJ (Luing Gymnasium)
Sat. 17 Staten Island 57 Roanoke 88 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Webster 55 Emory & Henry 84 Final
  @ Maryville, Tenn.
  New Jersey City 73 Bridgewater 70 Final - OT
  Eastern Mennonite Tournament @ Harrisonburg, Va. (Yoder Arena)
  Randolph * 48 Lynchburg 60 Final
  St. John Fisher 64 Virginia Wesleyan 61 Final
  TowneBank Tip-Off Tournament
  Mt. Aloysius 70 Eastern Mennonite 79 Final
  Randolph-Macon 88 Gettysburg 67 Final
  Washington and Lee 73 Drew 88 Final
  Elizabethtown 57 Shenandoah 80 Final
  Ferrum 49 N.C. Wesleyan 68 Final
  Mary Washington Tip-Off Classic @ Fredericksburg, VA - Ron Rosner Arena
  Guilford 77 Mary Washington 79 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament - Schedule Poster Giveaway
Sun. 18 N.C. Wesleyan 68 Guilford 81 Final
  Mary Washington Tip-Off Classic @ Fredericksburg, VA - Ron Rosner Arena
  William Peace 96 Hampden-Sydney 71 Final
  Ferrum 60 Mary Washington 76 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament
  Emory & Henry 86 Maryville (Tenn.) 74 Final
Tue. 20 Ferrum * 54 Randolph-Macon 73 Final
  Guilford 75 Averett 56 Final
  Washington and Lee 85 Southern Virginia 60 Final
  Wilson 73 Eastern Mennonite 92 Final
  Salisbury 55 Virginia Wesleyan 52 Final
  Randolph 89 Greensboro 79 Final
  Bridgewater 55 Marymount (Va.) 73 Final
Wed. 21 William Peace 74 Emory & Henry 79 Final
  Gallaudet 63 Hampden-Sydney 73 Final
Sat. 24 Randolph-Macon 73 Oglethorpe 56 Final
  Emory Thanksgiving Classic @ Atlanta, Ga.
Sun. 25 Randolph-Macon 94 Emory 74 Final
  Emory Thanksgiving Classic
  Averett 67 Ferrum 69 Final
  Eastern Mennonite * 72 Lynchburg 87 Final
  Bridgewater * 73 Randolph 74 Final
  Shenandoah * 69 Emory & Henry 97 Final
  Guilford * 77 Virginia Wesleyan 80 Final - OT
  Hampden-Sydney * 48 Roanoke 93 Final
Mon. 26 Mary Washington 78 Washington and Lee 94 Final
Tue. 27 Regent University 40 Hampden-Sydney 74 Final
  Wilson 56 Bridgewater 95 Final
  Roanoke 79 Southern Virginia 76 Final
Wed. 28 Emory & Henry * 66 Lynchburg 87 Final
  Virginia Wesleyan 72 Averett 54 Final
  Chris. Newport 91 Shenandoah 78 Final
  Washington and Lee * 76 Randolph-Macon 84 Final
  Eastern Mennonite * 75 Ferrum 68 Final
  Apprentice School 76 Randolph 74 Final
  Guilford 65 N.C. Wesleyan 70 Final
 
December
Sat. 1 Frostburg St. 79 Bridgewater 74 Final
  Washington and Lee * 77 Virginia Wesleyan 87 Final
  Hampden-Sydney * 89 Shenandoah 75 Final
  Ferrum 74 Berry 77 Final
  Averett 46 Roanoke 72 Final
  Randolph 48 Chris. Newport 82 Final
  @ Lynchburg, Va. (Turner Gymnasium)
  Emory & Henry * 68 Randolph-Macon 79 Final
  Mary Washington 64 Lynchburg 69 Final
  Wayne Proffitt Classic -- Game 2
Sun. 2 Randolph 66 Mary Washington 75 Final
  @ Lynchburg, Va.
  Chris. Newport 64 Lynchburg 77 Final
  Wayne Proffitt Classic -- Game 4
Mon. 3 Shenandoah 76 Juniata 65 Final
Wed. 5 Randolph-Macon * 92 Hampden-Sydney 71 Final
  V Foundation Cancer Research Night, Farmville Jaycees Holiday Toy Drive
  Bridgewater * 70 Washington and Lee 87 Final
  Ferrum * 68 Roanoke 82 Final
  Lynchburg * 78 Guilford 82 Final
  Eastern Mennonite * 60 Emory & Henry 75 Final
  Mary Washington 99 Virginia Wesleyan 88 Final - OT
Sat. 8 Guilford * 71 Shenandoah 70 Final
  Virginia Wesleyan * 63 Roanoke 56 Final
  Lynchburg 78 Methodist 76 Final
  Emory & Henry 58 Thomas More 84 Final
  Eastern Mennonite 69 Southern Virginia 75 Final
  Randolph-Macon 61 Chris. Newport 72 Final
  Randolph * 67 Bridgewater 91 Final
Sat. 15 Ferrum * 85 Hampden-Sydney 80 Final
  Note new date
  Southern Virginia 87 Randolph 68 Final
  Apprentice School 75 Eastern Mennonite 84 Final
  @ Bridgewater, Va. / Nininger Hall
  Buffalo State 89 Bridgewater 96 Final
Sun. 16 Washington and Lee 94 Nazareth 68 Final
  Buffalo State 85 Eastern Mennonite 90 Final
  @ Bridgewater, Va. / Nininger Hall
  Apprentice School 64 Bridgewater 80 Final
  Methodist 70 Roanoke 77 Final
  Camper Appreciation Day
  Virginia Wesleyan 67 Chris. Newport 97 Final
  McDaniel 59 Lynchburg 83 Final
Mon. 17 Mary Washington 80 Shenandoah 74 Final
  Washington and Lee 61 Brockport 54
2nd - 05:50
  @ Daytona, Florida
Tue. 18 Ferrum   Catholic   5:00 PM
  Guilford   Berry   7:00 PM
Wed. 19 Emory & Henry   Keystone   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   William Peace   3:00 PM
Thu. 20 Eastern Mennonite   Frostburg St.   3:00 PM
  Randolph   Juniata   7:00 PM
  Comfort Inn Juniata College Holiday Tournament
Fri. 21 Randolph   TBA   TBA
  @ Comfort Inn Holiday Tournament @Juniata
Fri. 28 Centre   Washington and Lee   1:00 PM
  W&L Tournament
  Carroll (Wis.)   Randolph-Macon   7:00 PM
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Kay Jewelers
  Coast Guard   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 29 Shenandoah   Shenandoah   TBA
  W&L Tournament   Washington and Lee   TBA
  vs. TCNJ or Cabrini
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Kay Jewelers
  Frostburg St.   Roanoke   12:00 PM
  Cregger Invitational
  Mt. Aloysius   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Music City Classic @ Volunteer State Community College - Gallatin, TN
  Muskingum   Lynchburg   2:00 PM
  Ferrum   Methodist   3:00 PM
  Greensboro   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Sewanee   Bridgewater   7:00 PM
  Edgewood   Emory & Henry   9:00 PM
  D3hoops.com Classic @ Yes
Sun. 30 Lynchburg   Greensboro   2:00 PM
  Guilford Classic @ Guilford College, Greensboro, N.C.
  Mary Washington   Roanoke   2:00 PM
  Cregger Invitational
  Hampden-Sydney   MacMurray   2:00 PM
  Music City Classic @ Volunteer State Community College - Gallatin, TN
  Bridgewater   Oglethorpe   3:00 PM
  Comfort Inn and Suites Holiday Classic
  Muskingum   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Virginia Wesleyan   Moravian   4:30 PM
  Emory & Henry   Whitworth   7:00 PM
  Las Vegas, Nev. @ D3hoops.com Classic
Mon. 31 Montclair St.   Virginia Wesleyan   5:30 PM
  @ Bethlehem, Pa.
 
January
Tue. 1 Averett   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 2 Ferrum *   Bridgewater   4:30 PM
  Hampden-Sydney   Hood   4:30 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:30 PM
Thu. 3 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 5 Virginia Wesleyan *   Randolph   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   3:00 PM
  Ferrum   William Peace   3:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   4:00 PM
  Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   5:00 PM
Wed. 9 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Emory & Henry   7:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph *   Ferrum   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:30 PM
Sat. 12 Emory & Henry *   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Shenandoah *   Ferrum   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   3:30 PM
  Guilford *   Randolph   4:30 PM
Wed. 16 Guilford *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph   7:00 PM
  Shenandoah   Marymount (Va.)   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
Thu. 17 Lynchburg *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 19 Emory & Henry *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   4:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   4:30 PM
  Randolph *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Wed. 23 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Ferrum   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 26 Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   4:30 PM
  Guilford *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  American Funds/Capital Group Night
  Randolph-Macon *   Lynchburg   4:30 PM
Wed. 30 Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:30 PM
 
February
Sat. 2 Bridgewater *   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   4:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   4:30 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Wed. 6 Guilford *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph *   Emory & Henry   7:30 PM
Sat. 9 Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   4:30 PM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   5:30 PM
Wed. 13 Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:00 PM
  Lynchburg *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 16 Virginia Wesleyan *   Ferrum   2:00 PM
  Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Emory & Henry   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   4:30 PM

2019 ODAC Men's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 18 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 21 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 2   #2 Seed   6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sat. 23 Winner Game 3   Winner Game 4   1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 5   Winner Game 6   3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sun. 24 Winner Game 7   Winner Game 8   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship @ Salem Civic Center in Salem, Va.
# Exhibition
* Conference