All-Time Cross Country and Track NCAA Championship Qualifiers
Team Qualifiers - Cross Country
Men
Eastern Mennonite (1978)
Lynchburg (1979)
Lynchburg (1980)
Lynchburg (1982)
Lynchburg (1984)
Lynchburg (1991)
Lynchburg (1992)
Lynchburg (1993)
Roanoke (1980)
Roanoke (1981)
Roanoke (1982)
Roanoke (1983)
Roanoke (1985)
Roanoke (1986)
Washington & Lee (1995)
Lynchburg (2009)
Lynchburg (2010)
Lynchburg (2011)
Lynchburg (2012)
Women
Lynchburg (1998)
Individuals (Track & Field and Cross Country)
1977
Ricky Davis (Bridgewater) | Long/ Triple Jumps |
Mike Kidd (Bridgewater) | 1500 Meters |
Les West (Bridgewater) | Intermediate HH |
1978
Gerry Crouse (Bridgewater) | Cross Country |
Duane Harrison (Bridgewater) | Triple Jump |
Kenny Layman (E. Mennonite) * | 5000 Meters |
Ken Brady (Lynchburg) | 1500 Meters |
Jeff Freeman (Lynchburg) | Pole Vault |
1979
Duane Harrison (Bridgewater) | Long Jump |
Tim Doran (Lynchburg) | Cross Country |
Supe Edwards (Lynchburg) | Cross Country |
Dirk Niedentohl (Lynchburg) | Cross Country |
David Taylor (Lynchburg) | Cross Country |
Bill Hance (Lynchburg) | Cross Country |
WM Smith (Lynchburg) | Cross Country |
1980
Duane Harrison (Bridgewater) * | Long/Triple Jumps |
Dwight Denlinger (Bridgewater) | Cross Country |
Tim Doran (Lynchburg) | Cross Country |
Supe Edwards (Lynchburg) | Cross Country |
Dirk Niedentohl (Lynchburg) | Cross Country |
David Taylor (Lynchburg) | Cross Country |
Bill Hance (Lynchburg) | Cross Country |
WM Smith (Lynchburg) | Cross Country |
Andy Chocklett (Roanoke) | Cross Country |
Clint Kiser (Roanoke) | Cross Country |
Tony Wirt (Roanoke) | Cross Country |
David Forbes (Roanoke) | Cross Country |
Jon Ramsey (Roanoke) | Cross Country |
1981
Duane Harrison (Bridgewater) * | Long/Triple Jumps High Hurdles |
Tinch Campbell (Lynchburg) | Cross Country |
Andy Chocklett (Roanoke) | Cross Country |
Clint Kiser (Roanoke) | Cross Country |
Tony Wirt (Roanoke) | Cross Country |
David Forbes (Roanoke) | Cross Country |
Dennis Brisendine (Roanoke) | Cross Country |
Frank Smegelski (Roanoke) | Cross Country |
1982
Burrell Fisher (E. Mennonite) | 400 meters |
Trinch Campbell (Lynchburg) | Mile Relay Squad |
Direk Niedethol (Lynchburg) | Mile Relay Squad |
Joe Martin (Lynchburg) | Mile Relay Squad |
Steve Shockley (Lynchburg) | Mile Relay Squad |
Tim Doran (Lynchburg) | Cross Country |
Grattan Garbee (Lynchburg) | Cross Country |
Ted Horn (Lynchburg) | Cross Country |
Mark Granger (Lynchburg) | Cross Country |
Kelly Shawn (Lynchburg) | Cross Country |
John McPeters (Lynchburg) | Cross Country |
1983
Isaac Rodgers (Bridgewater) | 100 meters |
Grattan Garbee (Lynchburg) | Cross Country |
Jim Huffman (Roanoke) | Decathlon |
Bob Shelton (Roanoke) | Decathlon Long Jump |
Andy Chocklett (Roanoke) | Cross Country |
Tom Linden (Roanoke) | Cross Country |
David Linden (Roanoke) | Cross Country |
Clint Kiser (Roanoke) | Cross Country |
Phil Yeich (Roanoke) | Cross Country |
Frank Smegelski (Roanoke) | Cross Country |
Andy Carr (Roanoke) | Cross Country |
Angus McBryde (Wash & Lee) *CC | Cross Country 1500 meters |
1984
Joe Killeen (Lynchburg) | 400 Int. Hurdles |
Frank Pittman (Washington & Lee) | Cross Country |
1985
Isaac Rodgers (Bridgewater) *# | Triple Jump
(indoors) Triple Jump (outdoors) |
Mark Luiggi (Bridgewater) | 400 meters |
Major Tallent (Lynchburg) | Triple Jump |
Joe Killeen (Lynchburg) * | 400 Int. Hurdles |
Dewey Sowers (Lynchburg) | Cross Country |
Dwayne Stover (Roanoke) | Cross Country |
Tom Linden (Roanoke) | Cross Country |
David Linden (Roanoke) | Cross Country |
John Bansemer (Roanoke) | Cross Country |
Brian Falls (Roanoke) | Cross Country |
Rob Gratehead (Roanoke) | Cross Country |
Phil Yeich (Roanoke) | Cross Country |
Scott Rippeon (Washington & Lee) | Cross Country |
1986
Chuck Boller (Bridgewater) | Javelin |
Phil Landes (E. Mennonite) * | Javelin |
Major Tallent (Lynchburg) *# | Triple Jump |
Dwayne Stover (Roanoke) | Cross Country |
Tom Linden (Roanoke) | Cross Country |
David Linden (Roanoke) | Cross Country |
John Bansemer (Roanoke) | Cross Country |
Brian Falls (Roanoke) | Cross Country |
Robbie Anderson (Roanoke) | Cross Country |
Chris Copenhaver (Roanoke) | Cross Country |
Richard Moore (Washington & Lee) | Cross Country |
Edward Myers (Washington & Lee) | Cross Country |
Scott Rippeon (Washington & Lee) | Cross Country |
1987
Tracey Cooper (Roanoke) | High Jump |
Dwayne Stover (Roanoke) | Cross Country |
Tom Linden (Roanoke) | Cross Country |
Andrew White (Washington & Lee) | 110 meter HH |
Tom Murray (Washington & Lee) | Shot Put |
1988
Butch Chichester (Roanoke) * | 55m dash |
Phillip Sampson (W&L) | Pole Vault (indoors) Pole Vault (outdoors) |
Scott Williams (W&L) | 400 meter relay |
Wes Boyd (W&L) | 400 meter relay |
Andrew White (W&L) | 400 meter relay 110 meter hurdles |
Erik Adkins (W&L) | 400 meter relay |
1989
Carl Gilbert (Washington & Lee) | Triple Jump |
Gregg Cavaliere (Lynchburg) | Cross Country |
1990
Tyrone Johnson (E. Mennonite) * | 400 meters |
James Walker (Lynchburg) * | Long Jump |
Gregg Cavaliere (Lynchburg) | Cross Country |
Karla Navis (Lynchburg) | Cross Country |
Carl Gilbert (Washington & Lee) | Triple Jump 400 relay squad |
Wes Boyd (Washington & Lee) | 400 relay squad |
Scott Williams (Washington & Lee) | 400 relay squad |
Ty Sosnowski (Washington & Lee) | 400 relay squad |
1991
Gregg Cavaliere (Lynchburg) * | Cross
Country 10,000 meters |
James Walker (Lynchburg) * | Triple Jump |
Charles Edwards (Washington & Lee) | Cross Country |
Bo Hannah (Washington & Lee) | Cross Country |
1992
Crystal Campbell (E. Mennonite) | Shot Put |
Tracy Lewis (Lynchburg) * | High Hurdles |
Jeff Johnson (Lynchburg) | High Jump |
Gregg Cavaliere (Lynchburg) * | Cross Country |
Bo Hannah (Washington & Lee) | Cross Country |
Josephine Schaeffer (Wash & Lee) * | Cross Country |
1993
Otio Okilo (Bridgewater) * | Triple Jump (indoors) Triple Jump (outdoors) |
Crystal Campbell (E. Mennonite) * | Shot Put (outdoors) |
Gregg Cavaliere (Lynchburg) ** | 5,000
meters 10,000 meters 1,500 meters 3,000 meter SC |
Matt Richards (Lynchburg) * | 10,000 meters |
Seth McGuffin (Lynchburg) | Shot Put (indoors) |
John Cardwell (Lynchburg) * | Cross Country |
Cathie Showalter (Roanoke) | Cross Country |
Josephine Schaeffer (Wash & Lee) ** | Cross Country 10,000 meters |
Amy Mears (Washington & Lee) | Cross Country |
Scott Covey (Washington & Lee) | 400 meter relay |
Dax Mahoney (Washington & Lee) | 400 meter relay |
John Robinson (Washington & Lee) | 400 meter relay |
Hayne Hodges (Washington & Lee) | 400 meter relay |
1994
Otio Okilo (Bridgewater) * | Triple Jump
(indoors) Triple Jump (outdoors) Long Jump (indoors) Long Jump (outdoors) |
Jeremy Canody (Bridgewater) * | High Jump |
Crystal Campbell (E. Mennonite) * | Shot Put (indoors) Shot Put (outdoors) |
Gregg Cavaliere (Lynchburg) * | 10,000 meters |
Seth McGuffin (Lynchburg) | Discus |
Seth McGuffin (Lynchburg) ** | Shot Put (indoors) Shot Put (outdoors) |
Joe Bedard (Lynchburg) | Decathlon |
JJ Maybury (Roanoke) | Cross Country |
Courtney Fitch (Roanoke) | High Jump |
Amy Mears (Washington & Lee) * | Cross Country |
Josephine Schaeffer (Wash & Lee) | Cross Country |
1995
Davon Lewis (Bridgewater) | High Jump (indoors) High Jump (outdoors) |
Cole Corbitt (Bridgewater) | 400 meter relay |
Kevin Fee (Bridgewater) | 400 meter relay |
Willie Grayson (Bridgewater) | 400 meter relay |
Scott Brown (Bridgewater) | 400 meter relay |
Crystal Campbell (E. Mennonite) | Shot Put (indoors) Shot Put (outdoors) |
Tim Bennett (Lynchburg) | 200 meters |
Seth McGuffin (Lynchburg) ** | Shot Put (indoors) Shot Put (outdoors) |
Seth McGuffin (Lynchburg)* | Discus |
Damon Godfrey (Lynchburg) | Cross Country |
Hannah Howe (Lynchburg) | Cross Country |
Amy Edwards (Lynchburg)* | Long Jump |
JJ Maybury (Roanoke) | Cross Country |
Courtney Fitch (Roanoke) * | High Jump |
Josephine Schaeffer (Wash & Lee) * | Cross Country 10,000 meters |
Brad Paye (Washington & Lee) | Cross Country |
Jeff Zeiger (Washington & Lee) | Cross Country |
Darrick Alford (Washington & Lee) | Cross Country |
Josh Beckham (Washington & Lee) | Cross Country |
Jason Callen (Washington & Lee) | Cross Country |
William Olson (Washington & Lee) | Cross Country |
Zach Shultz (Washington & Lee) | Cross Country |
1996
Davon Lewis (Bridgewater) | High Jump
(indoors) High Jump (outdoors) |
Cole Corbitt (Bridgewater) | 400 meter relay |
Mario Webb (Bridgewater) | 400 meter relay |
Scott Brown (Bridgewater) | 400 meter relay |
Willie Grayson (Bridgewater) | 400 meter relay |
Joe Bedard (Lynchburg) * | Decathlon |
Dave Lichtenstein (Lynchburg) | High Jump |
Jason McNicholl (Roanoke) | Cross Country |
Sandy Hudson (Roanoke) | 55 meter HH |
Courtney Fitch (Roanoke) | High Jump |
Josephine Schaeffer (Wash & Lee) | 5,000 meters 10,000 meters |
1997
Davon Lewis (Bridgewater) * | High Jump
(indoors) High Jump (outdoors) Triple Jump (outdoors) |
Mario Webb (Bridgewater) | 55 meters 100 meters 400 meter relay |
Willie Grayson (Bridgewater) | 55 meters 100 meters 400 meter relay |
Kevin Fee (Bridgewater) | 400 meter relay |
Scott Brown (Bridgewater) * | IM Hurdles 400 meter relay |
Tara Strawderman (Bridgewater) | Long Jump |
Joe Bedard (Lynchburg) *# | Decathlon Long Jump Triple Jump |
Dave Lichtenstein (Lynchburg) | High Jump |
Quakeela Miles (Lynchburg) | Long Jump Triple Jump |
Rodney Early (Lynchburg) | Triple Jump |
Missy Beaver (Lynchburg) | Cross Country |
Jason Callen (Washington & Lee) | 5,000 meters |
1998
Nate Bonovitz (Lynchburg) | Cross Country |
Jason McNicholl (Roanoke) | Cross Country |
Missy Beaver (Lynchburg) | Cross Country |
Melissa Baker (Bridgewater) | 400 meters (indoors) 400 metes (outdoors) |
Tara Strawderman (Bridgewater) | Long Jump |
Dave Lichtenstein (Lynchburg) *** | High Jump Long Jump Decathlon 400 IM HH |
Mark Sprague (Lynchburg) | Long Jump |
Joe Bedard (Lynchburg) **# | Decathlon Triple Jump Pole Vault |
Melissa Beaver (Lynchburg)* | 1500 meters |
James Gross (Lynchburg) | Decathlon 4x100 relay |
Jim Coughlin (Lynchburg) | 4x100 relay 4x400 relay |
Rudy Worrell (Lynchburg) | 4x100 relay |
Jason Smith (Lynchburg) | 4x100 relay 4x400 relay |
Kevin Smith (Lynchburg) | 4x400 relay |
Safwan Williams (Lynchburg) | 4x400 relay |
Emily Hollett (Roanoke) | Long Jump Triple Jump High Jump |
1999
Casey Smith (Roanoke) | Cross Country |
Nate Bonovitz (Lynchburg) | Cross Country |
Wilbert Coleman (Bridgewater) | Long Jump (indoors) |
Jason Smith (Lynchburg)*# | 55 meters (indoors) 4x400 relay (indoors) 4x400 relay (outdoors) 4x100 relay (outdoors) 100 meters 200 meters |
James Goss (Lynchburg)** |
Long Jump (indoors) |
Kevin Smith (Lynchburg)**# | 4x400 relay (indoors) 4x400 relay (outdoors) 4x100 relay (outdoors) 400 meters |
Johnny Harris (Lynchburg)**# | 4x400 relay (indoors) 4x400 relay (outdoors) 4x100 relay (outdoors) 400 meters 200 meters 100 meters |
Vicki Osinga (Lynchburg)* | High Jump (indoors) High Jump (outdoors) |
Safwan Williams (Lynchburg)**# | Pole Vault
(indoors) Pole Vault (outdoors) |
Lorenda Abbott (East. Mennonite)* | 100 meter dash |
Casey Smith (Roanoke)** | 5000 meters 10000 meters |
Emily Hollett (Roanoke) | Long Jump (indoors) |
Tara Strawderman (Bridgewater) | Long Jump (indoors) Long Jump (outdoors) |
Vicki Osinga (Lynchburg)* | High Junp (indoors) High Jump (outdoors) |
Megan Wiseman (Lynchburg) | 400 meters (indoors) |
Melissa Baker (Bridgewater) | 400 meters (indoors) |
Safwan Williams (Lynchburg)*** | long jump
(indoors) 400 meters (indoors) long jump (outdoors) decathlon (outdoors) |
Kevin Smith (Lynchburg)*# | 400 meters (indoors) 400 meters (outdoors) |
Safwan Williams (Lynchburg) | 400 meters (indoors) 400 meter hurdles (outdoors) |
Gary Cowell (Lynchburg) | triple jump (indoors) triple jump (outdoors) |
Sara McDonald (Lynchburg) | pole vault (indoors) |
Williams, Smith, Goss, Harris (Lynchburg)* | 4x400 relay (indoors) |
Williams, K. Smith, Josh Zobenica, Harris (LC) | 4x400 relay (outdoors) |
K. Smith, J. Smith, Goss, Harris (LC) | 4x100 relay (outdoors) |
Laura Rosenberger (Eastern Mennonite)** | 5000 meters (indoors) 5000 meters (outdoors) 10000 meters (outdoors) |
Davon Cruz (Bridgewater) | 55 meters (indoors) |
Melissa Baker (Bridgewater)* | 400 meters (indoors) 400 meter hurdles (outdoors) |
Michelle Austin (Lynchburg) | long jump (outdoors) |
Johnny Harris (Lynchburg) | 200 meters (outdoors) 400 meters (outdoors) |
Josh Zobenica (Lynchburg) | 800 meters (outdoors) |
Megan Wiseman (Lynchburg) | heptathlon (outdoors) |
Georgette Turner (Lynchburg) | 100 meter hurdles (outdoors) |
Mike Kirby (Lynchburg) | high jump (outdoors) |
Lorenda Abbott (Eastern Mennonite) | 100 meters (outdoors) |
Paul Guest (Lynchburg) | Cross Country |
2002
Davon Cruz (Bridgewater)* | 55 meters (indoors) |
Laura Rosenberger (Eastern Mennonite)* | pole vault (indoors) pole vault (outdoors) |
Kai Orenic (Eastern Mennonite) | 400 meters (outdoors) |
Josh Zobenica (Lynchburg) | 800 meters
(indoors) 800 meters (outdoors) |
Johnny Harris (Lynchburg)* | 200 meters (outdoors) 400 meters (outdoors) |
Megan Wiseman (Lynchburg)* | heptathlon (outdoors) |
Sarah McDonald (Lynchburg) | pole vault
(indoors) pole vault (outdoors) |
Andrea Good (Eastern Mennonite) | Cross Country |
Greg Useem (Lynchburg) | Cross Country |
2003
Ricky Easterling (Bridgewater) | high jump (outdoors) |
Jermaine Taylor (Bridgewater)* | 100 meters (outdoors) |
Kai Orenic (Eastern Mennonite) | 400 meters (outdoors) |
Adam Starks (Eastern Mennonite) | 110 hurdles (outdoors) 400 hurdles (outdoors) |
Clair Thomason (Eastern Mennonite) | shot put (indoors) |
Mike Lansdowne (Lynchburg) | 400 meters (outdoors) |
Doug Thomasey (Lynchburg) | decathlon (outdoors) |
Josh Zobenica (Lynchburg)** | 800 meters (indoors) 800 meters (outdoors) |
Ashley Palmer (Lynchburg) | heptathlon (outdoors) 400 hurdles (outdoors) |
Megan Wiseman (Lynchburg)* | 800 meters (indoors) javelin (outdoors) heptathlon (outdoors) |
Brian Flynn (Lynchburg) | Cross Country |
Jacob Pack (Roanoke) | Cross Country |
2004
Ashley Palmer (Lynchburg)* | long jump (indoors) |
Jermaine Taylor (Bridgewater)* | 55 meters (indoors) |
Doug Thomasey (Lynchburg)* | Decathlon (outdoors) |
Mike Lansdowne (Lynchburg) | 200 meters (outdoors) |
Jeremy Webster (Eastern Mennonite) | 200 meters (outdoors) |
Ashley Palmer (Lynchburg)* | Heptathlon
(outdoors) Long Jump (outdoors) |
Nathan Johnson (Washington and Lee) | Cross Country |
Lindsay Erickson (Washington and Lee) | Cross Country |
2005
Megan Mlinarchik* (East. Menn) | Pole Vault (Indoor) |
Mike Lansdowne* (Lynchburg) | 400 meters (Indoor) |
Ryan Holmes (Lynchburg) | Triple Jump (Indoor) |
Ashley Palmer (Lynchburg) | 400 meters Long Jump (Indoors) |
Lil Brandler (W&L) | Pole Vault (Indoor) |
Dana Mueller (RC) | 800-Meters (Outdoors) |
Doug Thomasey* (LC) | Decathlon (Outdoors) |
Andy Rollins (LC) | Pole Vault (Outdoors) |
Ashley Palmer* (LC) | Heptathlon (Outdoors) 400-Meters (Outdoors) Long Jump (Outdoors) |
Megan Mlinarchik EMU) | High Jump (Outdoors) |
Ricky Easterling* (BC) | High Jump (Outdoors) |
Jeremy Webster (EMU) | 200-Meters (Outdoors) |
Nathan Johnson (W&L) | Cross Country |
Ricky Flynn (LC) | Cross Country |
2006
Brandon Spalding | Cross Country |
Eric Johnson | Cross Country |
Meg Harnett | Cross Country |
Jackie Burns | Cross Country |
Brandon Copeland (BC) | Long Jump* |
Melvin McQueen (BC) | 100 meters |
Megan Mlinarchick (EMU) | Pole Vault (Indoor) |
Nathan Turner (EMU) | Shotput (outdoor) |
Jermey Webster (EMU) | 200 meters (outdoor) |
Ryan Holmes (LC) | Triple Jump (indoor) * |
Andy Rollins (LC) | Pole Vault (indoor) |
Meredith Withers (RC) | Heptathlon |
Tonya Phillippe (RC) | 400 meters |
2007
Brandon Spalding (BC) |
Cross Country |
Eric Johnson (RC) |
Cross Country |
Jackie Burns (W&L) |
Cross Country |
Kat Telfeyan (W&L) |
Cross Country |
Meg Harnett (RC) |
Cross Country |
Brandon Copeland (BC) |
Long Jump (indoors) |
Ryan Holmes (LC) |
Triple Jump (indoors) |
Tony Konate (BC) |
55-meters (indoors) |
Melvin Queen (BC) |
55-meters (indoors) |
Andy Rollins (LC) |
Pole Vault (outdoors) * |
Jeremy Webster (EMU) |
400-meters (indoors) |
Travis Wray (LC) |
1,500-meters (outdoors) |
Nathan Turner (EMU) |
Shot put (indoors) |
Stacy Doornbos (W&L) |
Heptathlon (outdoors) |
Kate Mason (RC) |
4x100-meter relay* (outdoors) |
Dominique McCoy (RC) |
Long Jump (outdoors) |
JaLeesa Osborne (RC) |
Long Jump (outdoors) |
Tonya Phillippe (RC) |
400-meters (outdoors) |
Meredith Withers (RC) |
Heptathlon (outdoors) |
Robin Yerkes (RC) |
55-meters (indoors) |
2008
Jennie Pernisi (LC) |
Cross Country |
Rebecca Taylord (W&L) |
Cross Country |
Kat Telfeyan (W&L) |
Cross Country |
Michael Welsh (W&L) |
Cross Country |
Ricky Flynn (LC) |
Cross Country |
Chris Word (LC) |
400 meters (indoors) |
Nathan Turner (BC) |
shot put (indoors)* (outdoors)* |
Scott Decker (LC) |
pole vault (indoors & outdoors)* |
Robin Yerkes (RC) |
400 meters (indoors)* |
Dominique McCoy (RC) |
long jump (indoors & |
Melvin Queen (BC) |
100 meters* (outdoors) |
Travis Wray (LC) |
1,500-meters (outdoors)* |
Brandon Edwards (LC) |
4x100 relay (outdoors) |
McKinley Johnson (LC) |
4x100 relay (outdoors) |
Richard Noles (LC) |
4x100 relay (outdoors) |
Tyler Beiler (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Brandon Copeland (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Tony Konate (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Earl Graves (LC) |
4x400 relay (outdoors) |
Will Tolbert (LC) |
4x400 relay (outdoors) |
Jessica Shaw (W&L) |
5000 meters (outdoors)* |
Tiffany France (RC) |
4x100 relay (outdoors) |
Kate Mason (RC) |
4x100 relay (outdoors) |
JaLeesa Osborne (RC) |
4x100 relay (outdoors) |
Courtney Hartman (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Sammy Mizerak (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Samantha Phillips (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Jill Wattai (BC) |
4x100 relay (outdoors) |
Stacy Doornbos (W&L) |
Heptathlon (outdoors)* |
2009
Ricky Flynn (LC) |
Cross Country |
Elizabeth Webb (W&L) |
Cross Country |
Jessica Shaw (W&L) |
Cross Country |
Robin Yerkes (RC) |
55 meters |
Stacy Doornbos (W&L) |
pentathlon (indoors)* |
Brandon Edwards (LC) |
55 meters |
James Bell (LC) |
pole vault (indoor) |
Michael Allen (EMU) |
long jump |
Stacy Doornbos (W&L) | heptathlon* (outdoor) |
Courtney Hartman (BC) | heptathlon (outdoor) 200 meters (outdoor) |
Ricky Flynn (LC) | 5000 meters (outdoor)* 10000 meters (outdoor)* |
Brandon Edwards (LC) | triple jump (outdoor) |
Robin Yerkes (RC) | 200 meters (outdoor) 400 meters (outdoor)* 4x100 (outdoor)* |
Sarah Witt (RC) | 100 hurdles (outdoor)* |
Jaleesa Osborne (RC) | long jump (outdoor)* 100 meters (outdoor) 4x100 (outdoor)* |
Candace Lewis (RC) | 4x100 (outdoor)* |
Jazamine Stallings (RC) | 4x100 (outdoor)* |
2010
Carmen Graves (RC) | 4x100 relay (outdoors)* |
Courtney Hartman (BC) | pentathlon
(indoors)* heptathlon (outdoors)*# |
LaCear Hubbard (LC) | long jump (indoors) |
Ashley Meyer (LC) | cross country |
Jaleesa Osborne (RC) | long jump
(outdoors) 100 meters (outdoors) 4x100 relay (outdoors)* |
Jennie Pernisi (LC) | cross country |
Christina Rhodes (BC) | NCAA Elite 88
Award (outd.) pole vault (outdoors)* |
Jazamine Stallings (RC) | 4x100 relay (outdoors)* |
Christina Washington (LC) | 400 meters (outdoors) |
Robin Yerkes (RC) | 400 meters
(indoors)* 400 meters (outdoors)* 200 meters (outdoors)* 4x100 relay (outdoors)* |
Michael Allen (EMU) | triple jump (outdoors) |
Richy Bikko (EMU) | cross country |
Nolan Compton (LC) | cross country |
Brandon Demers (LC) | cross country |
Ricky Flynn (LC) | cross
country*# 5000 meters (indoors) 10000 meters (outdoors)* 5000 meters (outdoors)* |
Lawrence Minor (LC) | cross country |
William Orndorff (LC) | cross country |
Brian Robinson (LC) | cross country |
Ryan Van Alstine (LC) | cross country |
Sean Whitson (VWC) | cross country |
2011
Krystal Foster (LC) | cross country |
Jessica Gibbs (LC) | pentathlon
(indoors) heptathlon (outdoors) |
Carmen Graves (RC) | 800 meters (outdoors) |
LaCear Hubbard (LC) | long jump (outdoors) |
Olivia Mills (BC) | cross country |
Jennie Pernisi (LC) | cross country |
Christina Rhodes (BC) | NCAA Elite 88
Award (outd.) pole vault (outdoors) |
James Bell (LC) | decathlon (outdoors)* |
Richy Bikko (EMU) | cross country |
Nolan Compton (LC) | cross country |
Daniel Cutright (LC) | cross country |
Brandon Demers (LC) | cross country |
Derick Kosgei (GC) | cross country |
Brian Robinson (LC) | cross country |
Johnathan Smith (GC) | 200 meters
(outdoors)* 100 meters (outdoors)* |
Cody Stanton (LC) | cross country |
Ryan Van Alstine (LC) | cross country |
2012
Olivia Mills (BC) | cross country |
Lauren Schultz (WL) | cross country |
Grace England (RC) | cross country |
Tim Smith (RC) | cross country |
Sean Whitson (VWC) | cross country |
Dan Nafziger (EMU) | cross country |
Chad Norton (GC) | cross country |
Nick Lauter (VWC) | cross country |
Carmen Graves (RC) | 800 meters (ind and out)* |
Johnathan Smith (GC) | 60 meters (indoor) |
Alexander Tallman (W&L) | 400 m (in and out), 800m (out) |
James Bell (LC) | Decathlon (outdoors)* |
Dillon Myers (W&L) | Decathlon (outdoors) |
Olivia Mills (BC) | 1500 and 5000m (outdoors) |
Amy Smith (SHEN) | 3000 Steeple (outdoors) |
2013
Adris Goncarvos (GC) | cross country |
Chad Norton (GC) | cross country |
Tim Smith (RC) | cross country |
Luke Sohl (BC) | cross country |
Olivia Mills (BC) | cross country* |
Kaylee Kubisiak (BC) | cross country |
Molly Ortiz (W&L) | cross country |
Lauren Schultz (W&L) | cross country |
Cody Stanton (LC) Part of Men's Team Qual. | cross country* |
Carmen Graves (RC) | 800 meters (ind * and out*) |
Alexis Janney (RC) | 400 meters (outdoor) |
Rachad Davis (LC) | 400 meter Hurdles |
Leah Heal (LC) | Javelin |
Zander Tallman (W&L) | 400 meters |
Olivia Mills (BC) | 5000 meters |
Janey Fugate (W&L) | 400 meter hurdles |
Randy Lott (VWC) | 100 and 200 meters |
* - denotes All-American
# - denotes national champion