2021-22 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 5 N.C. Wesleyan 69 Virginia Wesleyan 80 Final
  Virginia Wesleyan Tip-Off Tournament
  Carnegie Mellon 61 Randolph-Macon 70 Final
  @ Frederick, Md.
  Greensboro 72 Hampden-Sydney 86 Final
Sat. 6 Randolph-Macon 84 Hood 63 Final
  Wis.-La Crosse 65 Virginia Wesleyan 54 Final
  Randolph 59 Penn St.-Harrisburg 86 Final
  Penn State Harrisburg Tip-Off Tournament
  Shenandoah 58 Neumann 78 Final
  @ Gwynedd Valley, PA
Sun. 7 Mt. Aloysius 85 Randolph 92 Final
  Penn State Harrisburg Tip-Off Tournament @ Capital Union Building
  Shenandoah 62 Gwynedd Mercy 71 Final
  Washington and Lee 93 Penn St.-Altoona 96 Final
Tue. 9 Ferrum #   Coastal Carolina   7:00 PM
  Eastern Mennonite 75 Southern Virginia 78 Final
  Guilford 51 N.C. Wesleyan 61 Final
  Bridgewater # 56 Norfolk St. 79 Final
  Shenandoah # 59 High Point 108 Final
Wed. 10 Mary Washington 53 Randolph-Macon 57 Final
  Hampden-Sydney 69 Averett 56 Final
  Virginia Wesleyan 60 Old Dominion 80 Final
  Randolph 63 Greensboro 58 Final
Thu. 11 Guilford 64 Methodist 66 Final
Fri. 12 Mt. Aloysius 57 Bridgewater 59 Final
  Hyatt Place Tipoff Classic
  Eastern 58 Roanoke 85 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Guilford 68 UNC Wilmington 77 Final
  Randolph # 62 Elon 107 Final
Sat. 13 Eastern Mennonite 69 Averett 62 Final
  Marietta 68 Roanoke 77 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Marymount (Va.) 57 Virginia Wesleyan 89 Final
  Bridgewater 65 Mary Washington 80 Final
  Hyatt Place Tipoff Classic
  Greensboro 91 Ferrum 79 Final
  William Peace 73 Washington and Lee 101 Final
Sun. 14 Lynchburg 83 Methodist 70 Final
Tue. 16 Wilson   Eastern Mennonite   Postponed
Wed. 17 Hampden-Sydney 100 Southern Virginia 70 Final
  Shenandoah 62 Catholic 75 Final
  Averett 66 Ferrum 67 Final
  Guilford 57 Greensboro 51 Final
  Methodist 63 Roanoke 65 Final
  Mary Baldwin 115 Randolph 119 Final - OT
Thu. 18 Penn St. Mont Alto 58 Bridgewater 79 Final
Fri. 19 Randolph-Macon 88 Emory 74 Final
  Great Lakes Invitational @ Marietta, OH
  Gettysburg 62 Eastern Mennonite 50 Final
  Lynchburg 65 Mary Washington 68 Final
Sat. 20 Pfeiffer 72 Roanoke 96 Final
  Ferrum 81 Mary Baldwin 76 Final
  Gallaudet 62 Shenandoah 93 Final
  Penn St.-Harrisburg 84 Bridgewater 64 Final
  Virginia Wesleyan 85 William Peace 79 Final
  Rose-Hulman 69 Washington and Lee 64 Final
  @ Arlington, VA
  Randolph-Macon 82 Marietta 74 Final
  Great Lakes Invitational
Sun. 21 Washington and Lee 120 Ramapo 66 Final
  @ Arlington, VA
  Chris. Newport 66 Lynchburg 83 Final
Mon. 22 Pfeiffer 67 Virginia Wesleyan 64 Final
  Mary Washington 78 Randolph 76 Final
Tue. 23 Southern Virginia 79 Washington and Lee 78 Final
  Marymount (Va.) 80 Bridgewater 75 Final
  Guilford 74 Averett 61 Final
  Ferrum 87 William Peace 54 Final
  Roanoke 60 Goucher 39 Final
  Mary Baldwin 87 Eastern Mennonite 89 Final - OT
  St. Mary's (Md.) 60 Hampden-Sydney 99 Final
Sat. 27 N.C. Wesleyan 51 Lynchburg 79 Final
  New Jersey City 58 Randolph-Macon 78 Final
  CNU Classic @ Newport News, Va. (Freeman Center)
  Guilford 55 Emory 66 Final
Sun. 28 Shenandoah 64 Averett 78 Final
  Bridgewater 69 Wilson 78 Final
  Mary Washington 71 Virginia Wesleyan 58 Final
  Ferrum 76 Methodist 72 Final
  Eastern Mennonite 55 Marymount (Va.) 67 Final
  Randolph-Macon 76 Chris. Newport 77 Final - OT
  CNU Classic
 
December
Wed. 1 Bridgewater *   Roanoke   5:00 PM
  Guilford *   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Ferrum   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Rowdy Royals
Thu. 2 Eastern Mennonite   James Madison   7:00 PM
Sat. 4 Eastern Mennonite *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   2:00 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   2:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   2:00 PM
Tue. 7 Guilford #   High Point   7:00 PM
  @ Exhibition
Wed. 8 Salisbury   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Averett   Randolph   7:00 PM
  Shenandoah   Marymount (Va.)   8:00 PM
Sat. 11 Catholic   Bridgewater   2:00 PM
  Southern Virginia   Randolph   2:00 PM
  Guilford   Ferrum   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Mary Washington   3:00 PM
  Lynchburg   Salisbury   4:00 PM
Sun. 12 Lynchburg   Chris. Newport   4:00 PM
Tue. 14 Chris. Newport   Hampden-Sydney   7:00 PM
Wed. 15 Lynchburg   William Peace   4:00 PM
Fri. 17 Bridgewater *   Bethany (W.V.)   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   7:00 PM
Sat. 18 Goucher   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Averett   Guilford   2:00 PM
  Mary Washington   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Hampden-Sydney Classic @ Hampden-Sydney, Va.
Sun. 19 Roanoke   Wartburg   12:00 PM
  Cruzin Classic @ Ft. Lauderdale, FL
  Maryville (Tenn.)   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Mary Baldwin   Shenandoah   2:00 PM
  Washington and Lee   Catholic   2:00 PM
  DC Showcase
  Randolph   William Peace   2:00 PM
  Ferrum *   Mary Washington   4:00 PM
  Hampden-Sydney Classic @ Hampden-Sydney, Va.
Mon. 20 Dubuque   Roanoke   2:00 PM
  Cruzin Classic @ Ft. Lauderdale, FL
  Washington and Lee   Chris. Newport   2:00 PM
  @ at Washington, DC
Wed. 29 Messiah   Roanoke   12:00 PM
  Cregger Invitational
  Shenandoah   Southern Virginia   2:00 PM
  @ CNU Tournament
  Sewanee   Washington and Lee   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Mary Baldwin   5:00 PM
  Muskingum   Lynchburg   5:30 PM
  E. M. "Mose" Hole/Wooster Kiwanis Classic @ College of Wooster, Wooster, Ohio
  Rosemont   Randolph-Macon   7:00 PM
  Fink's Jewelers Coaches Tournament
Thu. 30 TBA   Roanoke   TBA
  Cregger Invitational
  Lynchburg   TBD   TBA
  E. M. @ College of Wooster, Wooster, Ohio
  TBD   Randolph-Macon   TBA
  Fink's Jewelers Coaches Tournament
  TBA   Washington and Lee   TBA
  Shenandoah   TBA   TBA
  @ Christopher Newport
  Pfeiffer   Guilford   7:00 PM
Fri. 31 Ferrum   Brevard   2:00 PM
  William Peace   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater   4:00 PM
 
January
Wed. 5 Lynchburg *   Guilford   5:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   5:00 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Hampden-Sydney   7:00 PM
Sat. 8 Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Bridgewater *   Ferrum   2:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Washington and Lee   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   7:00 PM
Tue. 11 Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 12 Ferrum *   Lynchburg   2:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:00 PM
  Randolph *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 15 Washington and Lee *   Roanoke   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Bridgewater   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Ferrum   2:00 PM
  Lynchburg *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   2:00 PM
  Guilford *   Eastern Mennonite   4:30 PM
Wed. 19 Randolph *   Ferrum   5:00 PM
  Guilford *   Washington and Lee   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Roanoke *   Lynchburg   7:30 PM
  Basketball Campers Night
Sat. 22 Eastern Mennonite *   Lynchburg   2:00 PM
  Alumni Day
  Hampden-Sydney *   Roanoke   2:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Ferrum   4:00 PM
Tue. 25 Bridgewater *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 26 Lynchburg *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   7:00 PM
  Ferrum *   Washington and Lee   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Guilford *   Hampden-Sydney   7:00 PM
Sat. 29 Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph *   Roanoke   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Ferrum   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   2:00 PM
  Shenandoah *   Hampden-Sydney   2:00 PM
 
February
Wed. 2 Washington and Lee *   Bridgewater   5:00 PM
  Ferrum *   Guilford   5:00 PM
  Hampden-Sydney *   Lynchburg   7:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   7:00 PM
  Shenandoah *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 5 Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Ferrum *   Randolph   2:00 PM
  Guilford *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
Wed. 9 Shenandoah *   Roanoke   5:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   5:00 PM
  Randolph *   Lynchburg   7:00 PM
  Area Recreation Basketball Night
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
  Washington and Lee *   Ferrum   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 12 Bridgewater *   Guilford   2:00 PM
  Roanoke *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   2:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   2:00 PM
Tue. 15 Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
Wed. 16 Bridgewater *   Shenandoah   5:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   5:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   5:00 PM
  Guilford *   Roanoke   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   7:00 PM
Sat. 19 Roanoke *   Bridgewater   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   2:00 PM
  Senior Day
  Ferrum *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Senior Day
  Hampden-Sydney *   Shenandoah   2:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   4:00 PM

ODAC Men's Basketball Tournament Schedule

Date Teams/Event Time Score Links
 
February
Mon. 21 at #8 Seed 7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  at #7 Seed 7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 24 vs. #1 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals
  vs. #4 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals
  vs. #2 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals
  vs. #3 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals
Sat. 26 vs. Winner Game 4 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals
  vs. Winner Game 6 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals
Sun. 27 vs. Winner Game 8 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship
# Exhibition
* Conference