Date Teams/Event Time Score Links
November
Fri. 5 at Virginia Wesleyan Final L, 80-69
  Virginia Wesleyan Tip-Off Tournament
  vs. Randolph-Macon @ Frederick, Md. Final L, 70-61
  at Hampden-Sydney Final L, 86-72
Sat. 6 at Hood Final W, 84-63
  at Virginia Wesleyan Final W, 65-54
  at Penn St.-Harrisburg Final L, 86-59
  Penn State Harrisburg Tip-Off Tournament
  vs. Neumann @ Gwynedd Valley, PA Final L, 78-58
Sun. 7 vs. Randolph @ Capital Union Building Final L, 92-85
  Penn State Harrisburg Tip-Off Tournament
  at Gwynedd Mercy Final L, 71-62
  at Penn St.-Altoona Final L, 96-93
Tue. 9 at Coastal Carolina # 7:00 PM
  at Southern Virginia Final L, 78-75
  at N.C. Wesleyan Final L, 61-51
  at Norfolk St. # Final L, 79-56
  at High Point # Final L, 108-59
Wed. 10 at Randolph-Macon Final L, 57-53
  at Averett Final W, 69-56
  at Old Dominion Final L, 80-60
  at Greensboro Final W, 63-58
Thu. 11 at Methodist Final L, 66-64
Fri. 12 at Bridgewater Final L, 59-57
  Hyatt Place Tipoff Classic
  at Roanoke Final L, 85-58
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  at UNC Wilmington Final L, 77-68
  at Elon # Final L, 107-62
Sat. 13 at Averett Final W, 69-62
  at Roanoke Final L, 77-68
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  at Virginia Wesleyan Final L, 89-57
  at Mary Washington Final L, 80-65
  Hyatt Place Tipoff Classic
  at Ferrum Final W, 91-79
  at Washington and Lee Final L, 101-73
Sun. 14 at Methodist Final W, 83-70
Tue. 16 at Eastern Mennonite Postponed
Wed. 17 at Southern Virginia Final W, 100-70
  at Catholic Final L, 75-62
  at Ferrum Final L, 67-66
  at Greensboro Final W, 57-51
  at Roanoke Final L, 65-63
  at Randolph Final - OT L, 119-115
Thu. 18 at Bridgewater Final L, 79-58
Fri. 19 vs. Emory @ Marietta, OH Final W, 88-74
  Great Lakes Invitational
  at Eastern Mennonite Final W, 62-50
  at Mary Washington Final L, 68-65
Sat. 20 at Roanoke Final L, 96-72
  at Mary Baldwin Final W, 81-76
  at Shenandoah Final L, 93-62
  at Bridgewater Final W, 84-64
  at William Peace Final W, 85-79
  vs. Washington and Lee @ Arlington, VA Final W, 69-64
  at Marietta Final W, 82-74
  Great Lakes Invitational
Sun. 21 vs. Ramapo @ Arlington, VA Final W, 120-66
  at Lynchburg Final L, 83-66
Mon. 22 at Virginia Wesleyan Final W, 67-64
  at Randolph Final W, 78-76
Tue. 23 at Washington and Lee Final W, 79-78
  at Bridgewater Final W, 80-75
  at Averett Final W, 74-61
  at William Peace Final W, 87-54
  at Goucher Final W, 60-39
  at Eastern Mennonite Final - OT L, 89-87
  at Hampden-Sydney Final L, 99-60
Sat. 27 at Lynchburg Final L, 79-51
  vs. Randolph-Macon @ Newport News, Va. (Freeman Center) Final L, 78-58
  CNU Classic
  at Emory Final L, 66-55
Sun. 28 at Averett 2:00 PM
  at Wilson 2:00 PM
  at Virginia Wesleyan 2:00 PM
  at Methodist 2:00 PM
  at Marymount (Va.)
1st - 14:50
7-9
  at Chris. Newport 4:00 PM
  CNU Classic
 
December
Wed. 1 at Roanoke * 5:00 PM
  at Randolph * 5:00 PM
  at Washington and Lee * 7:00 PM
  at Ferrum * 7:00 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
  Rowdy Royals
Thu. 2 at James Madison 7:00 PM
Sat. 4 at Hampden-Sydney * 2:00 PM
  at Roanoke * 2:00 PM
  at Shenandoah * 2:00 PM
  at Lynchburg * 2:00 PM
  at Guilford * 2:00 PM
  at Washington and Lee * 2:00 PM
Tue. 7 vs. High Point # @ Exhibition 7:00 PM
Wed. 8 at Virginia Wesleyan 7:00 PM
  at Randolph 7:00 PM
  at Marymount (Va.) 8:00 PM
Sat. 11 at Bridgewater 2:00 PM
  at Randolph 2:00 PM
  at Ferrum 2:00 PM
  at Mary Washington 3:00 PM
  at Salisbury 4:00 PM
Sun. 12 at Chris. Newport 4:00 PM
Tue. 14 at Hampden-Sydney 7:00 PM
Wed. 15 at William Peace 4:00 PM
Fri. 17 at Bethany (W.V.) * 3:00 PM
  at Chris. Newport 7:00 PM
Sat. 18 at Eastern Mennonite 2:00 PM
  at Guilford 2:00 PM
  at Hampden-Sydney 2:00 PM
  vs. Maryville (Tenn.) @ Hampden-Sydney, Va. 4:00 PM
  Hampden-Sydney Classic
Sun. 19 vs. Wartburg @ Ft. Lauderdale, FL 12:00 PM
  Cruzin Classic
  at Hampden-Sydney 2:00 PM
  at Shenandoah 2:00 PM
  at Catholic 2:00 PM
  DC Showcase
  at William Peace 2:00 PM
  vs. Mary Washington * @ Hampden-Sydney, Va. 4:00 PM
  Hampden-Sydney Classic
Mon. 20 vs. Roanoke @ Ft. Lauderdale, FL 2:00 PM
  Cruzin Classic
  vs. Chris. Newport @ at Washington, DC 2:00 PM
Wed. 29 at Roanoke 12:00 PM
  Cregger Invitational
  vs. Southern Virginia @ CNU Tournament 2:00 PM
  at Washington and Lee 3:00 PM
  at Mary Baldwin 5:00 PM
  vs. Lynchburg @ College of Wooster, Wooster, Ohio 5:30 PM
  E. M. "Mose" Hole/Wooster Kiwanis Classic
  at Randolph-Macon 7:00 PM
  Fink's Jewelers Coaches Tournament
Thu. 30 at Roanoke TBA
  Cregger Invitational
  vs. TBD @ College of Wooster, Wooster, Ohio TBA
  E. M.
  at Randolph-Macon TBA
  Fink's Jewelers Coaches Tournament
  at Washington and Lee TBA
  vs. TBA @ Christopher Newport TBA
  at Guilford 7:00 PM
Fri. 31 at Brevard 2:00 PM
  at Hampden-Sydney 2:00 PM
  at Bridgewater 4:00 PM
 
January
Wed. 5 at Guilford * 5:00 PM
  at Bridgewater * 5:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 5:00 PM
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
  at Roanoke * 7:00 PM
  at Hampden-Sydney * 7:00 PM
Sat. 8 at Shenandoah * 2:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 2:00 PM
  at Ferrum * 2:00 PM
  at Randolph-Macon * 2:00 PM
  at Washington and Lee * 2:00 PM
  at Randolph * 7:00 PM
Tue. 11 at Randolph-Macon * 7:00 PM
Wed. 12 at Lynchburg * 2:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 7:00 PM
  at Guilford * 7:00 PM
  at Hampden-Sydney * 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
Sat. 15 at Roanoke * 2:00 PM
  at Bridgewater * 2:00 PM
  at Ferrum * 2:00 PM
  at Randolph-Macon * 2:00 PM
  at Randolph * 2:00 PM
  at Eastern Mennonite * 4:30 PM
Wed. 19 at Ferrum * 5:00 PM
  at Washington and Lee * 5:00 PM
  at Bridgewater * 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
  at Hampden-Sydney * 7:00 PM
  at Lynchburg * 7:30 PM
  Basketball Campers Night
Sat. 22 at Lynchburg * 2:00 PM
  Alumni Day
  at Roanoke * 2:00 PM
  at Bridgewater * 2:00 PM
  at Guilford * 2:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 2:00 PM
  at Ferrum * 4:00 PM
Tue. 25 at Randolph-Macon * 7:00 PM
Wed. 26 at Randolph * 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
  at Washington and Lee * 7:00 PM
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
  at Hampden-Sydney * 7:00 PM
Sat. 29 at Bridgewater * 2:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 2:00 PM
  at Roanoke * 2:00 PM
  at Ferrum * 2:00 PM
  at Washington and Lee * 2:00 PM
  at Hampden-Sydney * 2:00 PM
 
February
Wed. 2 at Bridgewater * 5:00 PM
  at Guilford * 5:00 PM
  at Lynchburg * 7:00 PM
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
  at Randolph * 7:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 7:00 PM
Sat. 5 at Hampden-Sydney * 2:00 PM
  at Eastern Mennonite * 2:00 PM
  at Randolph-Macon * 2:00 PM
  at Randolph * 2:00 PM
  at Shenandoah * 2:00 PM
  at Washington and Lee * 2:00 PM
Wed. 9 at Roanoke * 5:00 PM
  at Guilford * 5:00 PM
  at Lynchburg * 7:00 PM
  Area Recreation Basketball Night
  at Bridgewater * 7:00 PM
  at Ferrum * 7:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 7:00 PM
Sat. 12 at Guilford * 2:00 PM
  at Hampden-Sydney * 2:00 PM
  at Lynchburg * 2:00 PM
  at Eastern Mennonite * 2:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 2:00 PM
  at Randolph-Macon * 2:00 PM
Tue. 15 at Washington and Lee * 7:00 PM
Wed. 16 at Shenandoah * 5:00 PM
  at Ferrum * 5:00 PM
  at Randolph * 5:00 PM
  at Roanoke * 7:00 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
Sat. 19 at Bridgewater * 2:00 PM
  at Lynchburg * 2:00 PM
  Senior Day
  at Eastern Mennonite * 2:00 PM
  Senior Day
  at Shenandoah * 2:00 PM
  at Randolph * 2:00 PM
  at Guilford * 4:00 PM
Mon. 21 at #8 Seed 7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  at #7 Seed 7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 24 vs. #1 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals
  vs. #4 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals
  vs. #2 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals
  vs. #3 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals
Sat. 26 vs. Winner Game 4 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals
  vs. Winner Game 6 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals
Sun. 27 vs. Winner Game 8 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship
# Exhibition
* Conference