2021-22 ODAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 5 Regent University 61 Randolph 86 Final
  Averett 48 Lynchburg 77 Final
  Bridgewater 62 Mary Baldwin 64 Final
Sat. 6 Ferrum 50 Meredith 48 Final
  Hollins 67 Pfeiffer 76 Final
  Goucher 34 Shenandoah 75 Final
Sun. 7 Lycoming 42 Randolph-Macon 60 Final
  Washington and Lee 71 Mary Baldwin 72 Final
  Eastern Mennonite 76 Apprentice 44 Final
  Apprentice Athletic Center - Newport News, VA
  Methodist 50 Randolph 57 Final
Mon. 8 Virginia-Lynchburg 65 Hollins 74 Final
  Roanoke 79 Averett 51 Final
  Lynchburg 57 Mary Washington 66 Final
Tue. 9 Bridgewater 59 Chris. Newport 109 Final
Wed. 10 Salisbury 80 Virginia Wesleyan 54 Final
  Salem 37 Randolph 62 Final
Thu. 11 Greensboro 94 Ferrum 54 Final
  Mary Baldwin 54 Eastern Mennonite 47 Final
Fri. 12 William Peace 59 Lynchburg 76 Final
  Hollins 82 Agnes Scott 49 Final
Sat. 13 Hollins 76 Sewanee 71 Final
  @ Decatur, Ga. (Woodruff Gymnasium)
  Virginia Wesleyan 67 Salem 73 Final
  Lancaster Bible 62 Eastern Mennonite 76 Final
  Emory & Henry 57 Bridgewater 51 Final
  Hood   Roanoke   Postponed
  Jean Beamer Tip-Off Classic
  Shenandoah 61 Albright 48 Final
  @ Cregger Center - Salem, Va.
Sun. 14 Albright 51 Roanoke 66 Final
  Jean Beamer Tip-Off Classic
  Ferrum 55 Mary Baldwin 81 Final
  Randolph 31 William & Mary 83 Final
  Hood   Shenandoah   Postponed
  @ Roanoke College - Roanoke, Va.
Mon. 15 Guilford 67 Pfeiffer 49 Final
Tue. 16 Lynchburg 63 N.C. Wesleyan 61 Final
Wed. 17 Eastern Mennonite * 43 Randolph 59 Final
  Meredith 47 Roanoke 69 Final
  Randolph-Macon * 62 Shenandoah 52 Final
  Bridgewater * 77 Virginia Wesleyan 54 Final
  Guilford * 48 Hollins 55 Final
  Ferrum * 61 Washington and Lee 79 Final
Fri. 19 Washington and Lee 50 Catholic 63 Final
  Pablo Coto Tip-Off Tournament @ Marymount (Va.)
  Averett 49 Randolph-Macon 65 Final
  R-MC Tip-Off Tournament
Sat. 20 N.C. Wesleyan 62 Virginia Wesleyan 65 Final
  Greensboro 89 Guilford 44 Final
  Trinity (D.C.) 34 Randolph 89 Final
  Chris. Newport 95 Randolph-Macon 60 Final
  R-MC Tip-Off Tournament
  Ferrum 42 East Tex. Baptist 75 Final
  @ Emory University -- Atlanta, Ga.
  Eastern Mennonite 64 Wilson 67 Final
  Washington and Lee 83 Eastern 50 Final
  @ Arlington, VA
Sun. 21 Ferrum 52 Emory 90 Final
  Emory Tip Off Classic
  Emory & Henry 48 Guilford 46 Final
  Meredith 60 Virginia Wesleyan 63 Final - OT
Tue. 23 Trinity (D.C.) 32 Hollins 90 Final
  Penn State-Altoona 32 Eastern Mennonite 66 Final
  Lace Up 4 Pediatric Cancer
  Mary Washington 68 Washington and Lee 73 Final
  Marymount (Va.) 56 Shenandoah 62 Final
  Gallaudet 28 Bridgewater 80 Final
Mon. 29 Randolph-Macon 79 Mary Washington 84 Final - OT
  Mid Atlantic Christian 56 Virginia Wesleyan 47 Final
  Mary Baldwin 37 Roanoke 74 Final
 
December
Wed. 1 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
  Ferrum *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:00 PM
  Hollins *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 4 Lynchburg *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   2:00 PM
  Hollins *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Ferrum   2:00 PM
  Guilford *   Washington and Lee   4:30 PM
Wed. 8 Randolph-Macon *   Guilford   7:00 PM
  Shenandoah *   Roanoke   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hollins   7:00 PM
  Ferrum *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph *   Lynchburg   7:00 PM
Fri. 10 Salem   Ferrum   6:00 PM
  Shenandoah   Gallaudet   6:00 PM
  Regent University   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 11 Roanoke *   Lynchburg   2:00 PM
  Randolph-Macon   Salisbury   2:00 PM
  Apprentice   Guilford   2:00 PM
  Greensboro, NC
Sun. 12 Mary Washington   Shenandoah   2:00 PM
Mon. 13 Meredith   Lynchburg   12:00 PM
Wed. 15 Methodist   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Apprentice   Bridgewater   5:00 PM
Fri. 17 Maryville (Tenn.)   Ferrum   5:30 PM
Sun. 19 Randolph   Gallaudet   1:00 PM
  Loras   Washington and Lee   7:00 PM
  @ St. Petersburg, Fla.
Mon. 20 Washington and Lee   Lake Forest   1:00 PM
  @ St. Pete Beach, Fla.
  Eastern Mennonite   Hood   1:00 PM
Wed. 29 Washington and Lee   Emory   12:00 PM
  Randolph-Macon   DeSales   12:00 PM
  @ Lehman College Tournament
  Elizabethtown   Roanoke   5:00 PM
  Susan Dunagan Holiday Classic
  Bridgewater   Salem   6:00 PM
  Chris. Newport   Lynchburg   7:00 PM
  Susan Dunagan Holiday Classic @ Roanoke College, Salem, Va.
Thu. 30 Randolph-Macon   Lehman College Tournament   TBA
  Bridgewater   Pfeiffer   1:00 PM
  Shenandoah   Westminster (Pa.)   3:00 PM
  Chris. Newport   Roanoke   5:00 PM
  Susan Dunagan Holiday Classic
  Guilford   Methodist   6:00 PM
  Elizabethtown   Lynchburg   7:00 PM
  Susan Dunagan Holiday Classic @ Roanoke College, Salem, Va.
Fri. 31 Salem   Guilford   2:00 PM
 
January
Sat. 1 Covenant   Randolph   1:00 PM
Mon. 3 Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
Tue. 4 Eastern Mennonite   Notre Dame (Md.)   1:00 PM
Wed. 5 Randolph-Macon *   Hollins   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph   Ferrum   7:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   7:30 PM
  Shenandoah *   Virginia Wesleyan   7:30 PM
  Roanoke *   Bridgewater   7:30 PM
Sat. 8 Eastern Mennonite *   Guilford   2:00 PM
  Bridgewater *   Hollins   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph   4:30 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   4:30 PM
  Ferrum *   Randolph-Macon   4:30 PM
Wed. 12 Hollins *   Lynchburg   5:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Washington and Lee *   Roanoke   7:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Rowdy Royals
  Guilford *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 15 Eastern Mennonite *   Hollins   2:00 PM
  Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
  Lynchburg *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Ferrum *   Bridgewater   4:30 PM
Wed. 19 Virginia Wesleyan *   Lynchburg   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Guilford *   Roanoke   7:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   7:30 PM
  Hollins *   Ferrum   7:30 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:30 PM
Sat. 22 Randolph-Macon *   Randolph   2:00 PM
  Hollins *   Washington and Lee   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   4:30 PM
  Bridgewater *   Guilford   4:30 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   4:30 PM
Tue. 25 Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 26 Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph *   Hollins   7:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 29 Bridgewater *   Roanoke   2:00 PM
  Shenandoah *   Hollins   2:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Ferrum   4:30 PM
 
February
Wed. 2 Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   7:00 PM
  Lynchburg *   Hollins   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   7:30 PM
  Ferrum *   Guilford   7:30 PM
Thu. 3 Hollins   Trinity (D.C.)   3:00 PM
Sat. 5 Roanoke *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   2:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Ferrum   2:00 PM
  Hollins *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Guilford *   Shenandoah   4:30 PM
Tue. 8 Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Wed. 9 Bridgewater *   Washington and Lee   7:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Ferrum *   Randolph   7:00 PM
  Hollins *   Guilford   7:30 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 12 Randolph-Macon *   Bridgewater   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   2:00 PM
  Ferrum *   Hollins   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   4:30 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   4:30 PM
Tue. 15 Hollins *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 16 Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Play 4 Kay Game
  Guilford *   Randolph   7:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:30 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:30 PM
Sat. 19 Shenandoah *   Ferrum   2:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Senior Day
  Randolph *   Roanoke   4:30 PM
  Hollins *   Bridgewater   4:30 PM

ODAC Women's Basketball Tournament Schedule

Date Teams/Event Time Score Links
 
February
Tue. 22 at #8 Seed 7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  at #7 Seed 7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Fri. 25 vs. #1 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals
  vs. #4 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals
  vs. #2 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals
  vs. #3 Seed @ Salem Civic Center in Salem, Va. 8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals
Sat. 26 vs. Winner Game 4 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 6:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals
  vs. Winner Game 6 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 8:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals
Sun. 27 vs. Winner Game 8 @ Salem Civic Center in Salem, Va. 3:30 PM
  Game 9 - ODAC Championship
* Conference