Sun Nov 21
Final
120 Washington and Lee
66 vs. Ramapo
@ Arlington, VA
Sun Nov 21
Final
66 Chris. Newport
83 at Lynchburg
Mon Nov 22
Final
67 Pfeiffer
64 at Virginia Wesleyan
Mon Nov 22
Final
78 Mary Washington
76 at Randolph
Tue Nov 23
Final
79 Southern Virginia
78 at Washington and Lee
Tue Nov 23
Final
80 Marymount (Va.)
75 at Bridgewater
Tue Nov 23
Final
74 Guilford
61 at Averett
Tue Nov 23
Final
87 Ferrum
54 at William Peace
Tue Nov 23
Final
60 Roanoke
39 at Goucher
Tue Nov 23
Final - OT
87 Mary Baldwin
89 at Eastern Mennonite
Tue Nov 23
Final
60 St. Mary's (Md.)
99 at Hampden-Sydney
Sat Nov 27
Final
51 N.C. Wesleyan
79 at Lynchburg
Sat Nov 27
Final
58 New Jersey City
78 vs. Randolph-Macon
@ Newport News, Va. (Freeman Center) CNU Classic
Sat Nov 27
Final
55 Guilford
66 at Emory
Sun Nov 28
Final
64 Shenandoah
78 at Averett
Sun Nov 28
Final
69 Bridgewater
78 at Wilson
Sun Nov 28
Final
71 Mary Washington
58 at Virginia Wesleyan
Sun Nov 28
Final
76 Ferrum
72 at Methodist
Sun Nov 28
Final
55 Eastern Mennonite
67 at Marymount (Va.)
Sun Nov 28
Final - OT
76 Randolph-Macon
77 at Chris. Newport
CNU Classic
Wed Dec 01
5:00 PM
Bridgewater
at Roanoke
Wed Dec 01
7:00 PM
Guilford
at Randolph
Wed Dec 01
7:00 PM
Lynchburg
at Washington and Lee
Wed Dec 01
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Ferrum
Wed Dec 01
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph-Macon
Wed Dec 01
7:00 PM
Shenandoah
at Eastern Mennonite
Rowdy Royals
Thu Dec 02
7:00 PM
Eastern Mennonite
at James Madison
Sat Dec 04
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Hampden-Sydney
Sat Dec 04
2:00 PM
Randolph-Macon
at Roanoke
Sat Dec 04
2:00 PM
Ferrum
at Shenandoah
Sat Dec 04
2:00 PM
Bridgewater
at Lynchburg
Sat Dec 04
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Guilford
Sat Dec 04
2:00 PM
Randolph
at Washington and Lee
Tue Dec 07
7:00 PM
Guilford
vs. High Point
@ Exhibition
Wed Dec 08
7:00 PM
Salisbury
at Virginia Wesleyan
Wed Dec 08
7:00 PM
Averett
at Randolph
Wed Dec 08
8:00 PM
Shenandoah
at Marymount (Va.)
Sat Dec 11
2:00 PM
Catholic
at Bridgewater
Sat Dec 11
2:00 PM
Southern Virginia
at Randolph
Sat Dec 11
2:00 PM
Guilford
at Ferrum
Sat Dec 11
3:00 PM
Eastern Mennonite
at Mary Washington
Sat Dec 11
4:00 PM
Lynchburg
at Salisbury
Sun Dec 12
4:00 PM
Lynchburg
at Chris. Newport
Tue Dec 14
7:00 PM
Chris. Newport
at Hampden-Sydney
Wed Dec 15
4:00 PM
Lynchburg
at William Peace
Fri Dec 17
3:00 PM
Bridgewater
at Bethany (W.V.)
Fri Dec 17
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Chris. Newport
Sat Dec 18
2:00 PM
Goucher
at Eastern Mennonite
Sat Dec 18
2:00 PM
Averett
at Guilford
Sat Dec 18
2:00 PM
Mary Washington
at Hampden-Sydney
Sat Dec 18
4:00 PM
Ferrum
vs. Maryville (Tenn.)
@ Hampden-Sydney, Va. Hampden-Sydney Classic
Sun Dec 19
12:00 PM
Roanoke
vs. Wartburg
@ Ft. Lauderdale, FL Cruzin Classic
Sun Dec 19
2:00 PM
Maryville (Tenn.)
at Hampden-Sydney
Sun Dec 19
2:00 PM
Mary Baldwin
at Shenandoah
Sun Dec 19
2:00 PM
Washington and Lee
at Catholic
DC Showcase
Sun Dec 19
2:00 PM
Randolph
at William Peace
Sun Dec 19
4:00 PM
Ferrum
vs. Mary Washington
@ Hampden-Sydney, Va. Hampden-Sydney Classic
Mon Dec 20
2:00 PM
Dubuque
vs. Roanoke
@ Ft. Lauderdale, FL Cruzin Classic
Mon Dec 20
2:00 PM
Washington and Lee
vs. Chris. Newport
@ at Washington, DC
Wed Dec 29
12:00 PM
Messiah
at Roanoke
Cregger Invitational
Wed Dec 29
2:00 PM
Shenandoah
vs. Southern Virginia
@ CNU Tournament
Wed Dec 29
3:00 PM
Sewanee
at Washington and Lee
Wed Dec 29
5:00 PM
Hampden-Sydney
at Mary Baldwin
Wed Dec 29
5:30 PM
Muskingum
vs. Lynchburg
@ College of Wooster, Wooster, Ohio E. M. "Mose" Hole/Wooster Kiwanis Classic
Wed Dec 29
7:00 PM
Rosemont
at Randolph-Macon
Fink's Jewelers Coaches Tournament
Thu Dec 30
TBA
TBA
at Roanoke
Cregger Invitational
Thu Dec 30
TBA
Lynchburg
vs. TBD
@ College of Wooster, Wooster, Ohio E. M.
Thu Dec 30
TBA
TBD
at Randolph-Macon
Fink's Jewelers Coaches Tournament
Thu Dec 30
TBA
TBA
at Washington and Lee
Thu Dec 30
TBA
Shenandoah
vs. TBA
@ Christopher Newport
Thu Dec 30
7:00 PM
Pfeiffer
at Guilford
Fri Dec 31
2:00 PM
Ferrum
at Brevard
Fri Dec 31
2:00 PM
William Peace
at Hampden-Sydney
Fri Dec 31
4:00 PM
Mary Baldwin
at Bridgewater
Wed Jan 05
5:00 PM
Lynchburg
at Guilford
Wed Jan 05
5:00 PM
Shenandoah
at Bridgewater
Wed Jan 05
5:00 PM
Randolph
at Virginia Wesleyan
Wed Jan 05
7:00 PM
Washington and Lee
at Eastern Mennonite
Wed Jan 05
7:00 PM
Ferrum
at Roanoke
Wed Jan 05
7:00 PM
Randolph-Macon
at Hampden-Sydney
Sat Jan 08
2:00 PM
Lynchburg
at Shenandoah
Sat Jan 08
2:00 PM
Roanoke
at Virginia Wesleyan
Sat Jan 08
2:00 PM
Bridgewater
at Ferrum
Sat Jan 08
2:00 PM
Guilford
at Randolph-Macon
Sat Jan 08
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Washington and Lee
Sat Jan 08
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Randolph
Tue Jan 11
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Randolph-Macon
Wed Jan 12
2:00 PM
Ferrum
at Lynchburg
Wed Jan 12
7:00 PM
Bridgewater
at Virginia Wesleyan
Wed Jan 12
7:00 PM
Roanoke
at Guilford
Wed Jan 12
7:00 PM
Randolph
at Hampden-Sydney
Wed Jan 12
7:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Sat Jan 15
2:00 PM
Washington and Lee
at Roanoke
Sat Jan 15
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Bridgewater
Sat Jan 15
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Ferrum
Sat Jan 15
2:00 PM
Lynchburg
at Randolph-Macon
Sat Jan 15
2:00 PM
Shenandoah
at Randolph
Sat Jan 15
4:30 PM
Guilford
at Eastern Mennonite
Wed Jan 19
5:00 PM
Randolph
at Ferrum
Wed Jan 19
5:00 PM
Guilford
at Washington and Lee
Wed Jan 19
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Bridgewater
Wed Jan 19
7:00 PM
Randolph-Macon
at Shenandoah
Wed Jan 19
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Hampden-Sydney
Wed Jan 19
7:30 PM
Roanoke
at Lynchburg
Basketball Campers Night
Sat Jan 22
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Lynchburg
Alumni Day
Sat Jan 22
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Roanoke
Sat Jan 22
2:00 PM
Randolph
at Bridgewater
Sat Jan 22
2:00 PM
Shenandoah
at Guilford
Sat Jan 22
2:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Jan 22
4:00 PM
Randolph-Macon
at Ferrum
Tue Jan 25
7:00 PM
Bridgewater
at Randolph-Macon
Wed Jan 26
7:00 PM
Lynchburg
at Randolph
Wed Jan 26
7:00 PM
Roanoke
at Shenandoah
Wed Jan 26
7:00 PM
Ferrum
at Washington and Lee
Wed Jan 26
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Eastern Mennonite
Wed Jan 26
7:00 PM
Guilford
at Hampden-Sydney
Sat Jan 29
2:00 PM
Guilford
at Bridgewater
Sat Jan 29
2:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Sat Jan 29
2:00 PM
Randolph
at Roanoke
Sat Jan 29
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Ferrum
Sat Jan 29
2:00 PM
Randolph-Macon
at Washington and Lee
Sat Jan 29
2:00 PM
Shenandoah
at Hampden-Sydney
Wed Feb 02
5:00 PM
Washington and Lee
at Bridgewater
Wed Feb 02
5:00 PM
Ferrum
at Guilford
Wed Feb 02
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Lynchburg
Wed Feb 02
7:00 PM
Roanoke
at Eastern Mennonite
Wed Feb 02
7:00 PM
Randolph-Macon
at Randolph
Wed Feb 02
7:00 PM
Shenandoah
at Virginia Wesleyan
Sat Feb 05
2:00 PM
Bridgewater
at Hampden-Sydney
Sat Feb 05
2:00 PM
Lynchburg
at Eastern Mennonite
Sat Feb 05
2:00 PM
Roanoke
at Randolph-Macon
Sat Feb 05
2:00 PM
Ferrum
at Randolph
Sat Feb 05
2:00 PM
Guilford
at Shenandoah
Sat Feb 05
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Washington and Lee
Wed Feb 09
5:00 PM
Shenandoah
at Roanoke
Wed Feb 09
5:00 PM
Hampden-Sydney
at Guilford
Wed Feb 09
7:00 PM
Randolph
at Lynchburg
Area Recreation Basketball Night
Wed Feb 09
7:00 PM
Randolph-Macon
at Bridgewater
Wed Feb 09
7:00 PM
Washington and Lee
at Ferrum
Wed Feb 09
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Virginia Wesleyan
Sat Feb 12
2:00 PM
Bridgewater
at Guilford
Sat Feb 12
2:00 PM
Roanoke
at Hampden-Sydney
Sat Feb 12
2:00 PM
Washington and Lee
at Lynchburg
Sat Feb 12
2:00 PM
Randolph
at Eastern Mennonite
Sat Feb 12
2:00 PM
Ferrum
at Virginia Wesleyan
Sat Feb 12
2:00 PM
Shenandoah
at Randolph-Macon
Tue Feb 15
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Washington and Lee
Wed Feb 16
5:00 PM
Bridgewater
at Shenandoah
Wed Feb 16
5:00 PM
Lynchburg
at Ferrum
Wed Feb 16
5:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph
Wed Feb 16
7:00 PM
Guilford
at Roanoke
Wed Feb 16
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Randolph-Macon
Sat Feb 19
2:00 PM
Roanoke
at Bridgewater
Sat Feb 19
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Lynchburg
Senior Day
Sat Feb 19
2:00 PM
Ferrum
at Eastern Mennonite
Senior Day
Sat Feb 19
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Shenandoah
Sat Feb 19
2:00 PM
Washington and Lee
at Randolph
Sat Feb 19
4:00 PM
Randolph-Macon
at Guilford
Mon Feb 21
7:00 PM
#9 Seed
at #8 Seed
Game 1 - ODAC First Round
Mon Feb 21
7:00 PM
#10 Seed
at #7 Seed
Game 2 - ODAC First Round
Thu Feb 24
1:00 PM
Winner Game 1
vs. #1 Seed
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 3 - ODAC Quarterfinals
Thu Feb 24
3:00 PM
#5 Seed
vs. #4 Seed
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 4 - ODAC Quarterfinals
Thu Feb 24
6:00 PM
Winner Game 2
vs. #2 Seed
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 5 - ODAC Quarterfinals
Thu Feb 24
8:00 PM
#6 Seed
vs. #3 Seed
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 6 - ODAC Quarterfinals
Sat Feb 26
1:00 PM
Winner Game 3
vs. Winner Game 4
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 7 - ODAC Semifinals
Sat Feb 26
3:00 PM
Winner Game 5
vs. Winner Game 6
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 8 - ODAC Semifinals
Sun Feb 27
1:00 PM
Winner Game 7
vs. Winner Game 8
@ Salem Civic Center in Salem, Va. Game 9 - ODAC Championship
No Event
View Full Schedule