2022-23 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Tue. 8 William Peace 74 Ferrum 63 Final
  Messiah 68 Shenandoah 61 Final
  Methodist 59 Guilford 80 Final
  Mary Washington 85 Lynchburg 58 Final
  Hampden-Sydney 77 Greensboro 82 Final
  N.C. Wesleyan 86 Randolph 65 Final
  Bridgewater 59 Marymount (Va.) 64 Final
Wed. 9 Pfeiffer 62 Averett 47 Final
  Regent 51 Virginia Wesleyan 76 Final
Thu. 10 Apprentice 58 Shenandoah 63 Final
Fri. 11 Colby-Sawyer 46 Virginia Wesleyan 73 Final
  Virginia Wesleyan Tournament
  Roanoke 81 Maryville (Tenn.) 90 Final
  Mt. Union Tournament @ Alliance, OH
  Lancaster Bible 68 Eastern Mennonite 66 Final
  @ Nininger Hall, Bridgewater, VA
  La Roche 75 Guilford 83 Final
  Marietta Shrine Tournament @ Marietta, OH
  Hampden-Sydney 79 Alvernia 62 Final
  @ Mayser Center, Lancaster, PA
  Albright 67 Bridgewater 77 Final
  Mary Baldwin 49 Randolph-Macon 71 Final
  Hood College Tip-Off Tournament @ Frederick, MD
Sat. 12 Eastern Mennonite 84 Albright 80 Final
  @ Nininger Hall, Bridgewater, VA
  St. John Fisher 69 Virginia Wesleyan 80 Final
  Virginia Wesleyan Tournament
  Randolph-Macon 80 Hood 78 Final - 3OT
  Whitworth 86 Roanoke 89 Final
  Mt. Union Tournament @ Alliance, OH
  Greensboro 83 Randolph 87 Final
  Lancaster Bible 56 Bridgewater 59 Final
  Lynchburg 64 Chris. Newport 96 Final
  Ferrum 82 Valley Forge 64 Final
  @ Saint Marys City, MD
  Guilford 68 Wis.-La Crosse 74 Final
  @ Ban Johnson Arena, Marietta, OH
  Hampden-Sydney 80 Franklin & Marshall 64 Final
  William Marshall Tip-Off Tournament
Sun. 13 Penn St.-Altoona 72 Washington and Lee 81 Final
  Averett 77 Methodist 52 Final
  Ferrum 62 St. Mary's (Md.) 74 Final
Mon. 14 Virginia Wesleyan # 58 Old Dominion 72 Final
Tue. 15 Mary Baldwin 100 Washington and Lee 106 Final - OT
  Catholic 69 Shenandoah 67 Final
  Averett 68 Greensboro 64 Final
Wed. 16 N.C. Wesleyan 52 Guilford 50 Final
  Averett # 34 Radford 79 Final
  Randolph-Macon 52 Mary Washington 58 Final
  William Peace 65 Randolph 89 Final
Thu. 17 Shenandoah 80 Southern Virginia 81 Final - OT
Fri. 18 Lynchburg 82 Marymount (Va.) 93 Final
  Pablo Coto Tournament
  Randolph 81 Ohio Northern 88 Final
  @ Wooster, Ohio
  Alfred 56 Roanoke 87 Final
  Frankie Allen Tip-Off Touranment
  Washington and Lee 84 Chris. Newport 85 Final - OT
  @ Selinsgrove, Pa. (Houts Gymnasium)
Sat. 19 Washington and Lee 72 Lebanon Valley 68 Final
  @ O.W. Houts Gymnasium, Selinsgrove, PA
  Guilford 75 Emory 61 Final
  N.C. Wesleyan 70 Virginia Wesleyan 79 Final
  Bridgewater 63 Penn St.-Harrisburg 75 Final
  Southern Virginia 60 Averett 62 Final
  Randolph 90 Mt. Aloysius 66 Final
  @ Wooster, OH
  Eastern Mennonite 56 Gettysburg 60 Final
  Amherst 57 Lynchburg 62 Final
  Pablo Coto Tournament @ Arlington, VA
  Salisbury 59 Roanoke 81 Final
  Hampden-Sydney 59 Randolph-Macon 61 Final
Sun. 20 Methodist 59 Ferrum 83 Final
  Regent 49 Shenandoah 59 Final
Tue. 22 Washington and Lee 82 Southern Virginia 59 Final
  Averett 81 William Peace 49 Final
  Virginia Wesleyan 65 Marymount (Va.) 56 Final
  Randolph 79 Mary Baldwin 88 Final
  Guilford 88 Pfeiffer 74 Final
  Goucher 59 Eastern Mennonite 71 Final
  Hampden-Sydney 66 Mary Washington 79 Final
Wed. 23 Ferrum 59 Greensboro 62 Final
  Lynchburg # 72 Queens (N.C.) 107 Final
  Charlotte, N.C.
Sat. 26 Guilford * 58 Bridgewater 41 Final
  Eastern Mennonite * 68 Lynchburg 80 Final
Sun. 27 Averett * 58 Shenandoah 57 Final
  Virginia Wesleyan * 80 Ferrum 68 Final
  Randolph * 74 Randolph-Macon 91 Final
  Washington and Lee * 76 Hampden-Sydney 92 Final
  Marymount (Va.) 67 Eastern Mennonite 80 Final
Wed. 30 Shenandoah 53 Wilson 74 Final
  Bridgewater * 60 Roanoke 78 Final
  Randolph-Macon * 66 Virginia Wesleyan 49 Final
  Averett * 67 Hampden-Sydney 71 Final
  Lynchburg * 74 Ferrum 87 Final
  Eastern Mennonite * 65 Washington and Lee 74 Final
  Randolph * 49 Guilford 76 Final
 
December
Sat. 3 Ferrum 90 Southern Virginia 92 Final - OT
  Hampden-Sydney * 87 Eastern Mennonite 53 Final
  Guilford * 56 Shenandoah 39 Final
  Washington and Lee * 71 Randolph-Macon 84 Final
  Chris. Newport 71 Averett 54 Final
  Roanoke * 78 Randolph 55 Final
  Virginia Wesleyan * 84 Lynchburg 76 Final
Mon. 5 Apprentice School 54 Virginia Wesleyan 55 Final
Wed. 7 Ferrum * 90 Randolph 76 Final
  Roanoke * 79 Washington and Lee 73 Final
  Hampden-Sydney * 89 Lynchburg 72 Final
  Averett * 58 Virginia Wesleyan 59 Final
  Randolph-Macon * 75 Eastern Mennonite 48 Final
Sat. 10 Roanoke 84 Pratt 42 Final
  Randolph 87 Southern Virginia 92 Final
  Greensboro 47 Guilford 88 Final
  Bridgewater 62 Catholic 65 Final
  Shenandoah 51 St. Mary's (Md.) 64 Final
  Wilson 52 Eastern Mennonite 50 Final
Sun. 11 Virginia Wesleyan 63 Methodist 50 Final
Mon. 12 Ferrum * 72 Averett 75 Final
Tue. 13 Mary Baldwin 80 Bridgewater 82 Final
  Hampden-Sydney 85 Chris. Newport 70 Final
Wed. 14 Averett 46 Mary Washington 65 Final
Thu. 15 Chris. Newport 76 Virginia Wesleyan 77 Final
Fri. 16 Mary Baldwin 85 Ferrum 72 Final
Sat. 17 Lynchburg 85 Pfeiffer 76 Final
  Southern Virginia 85 Eastern Mennonite 71 Final
  Randolph 67 Mary Washington 74 Final
Sun. 18 Bridgewater 85 William Peace 81 Final - OT
Mon. 19 Washington and Lee 89 Susquehanna 85 Final - OT
  Puerto Rico Clasico
  Berry 76 Roanoke 82 Final - OT
  @ Welch College (Gallatin, TN)
  Transylvania 54 Hampden-Sydney 82 Final
  @ Welch College
  Merchant Marine 35 Randolph-Macon 86 Final
  Suyes Yellow Jacket Classic
Tue. 20 Roanoke 75 Transylvania 67 Final
  @ Welch College
  Stockton 37 Randolph-Macon 79 Final
  Suyes Yellow Jacket Classic
  Hampden-Sydney 83 Berry 64 Final
  @ Welch College
  Washington and Lee 86 Scranton 72 Final
  @ Puerto Rico Classico - San Juan, P.R.
  Lynchburg 66 TCNJ 64 Final
  Bilas Classic @ Charlotte, NC
Wed. 21 Randolph   William & Mary   12:00 PM
  Lynchburg 73 Elmhurst 87 Final
  Bilas Classic @ Charlotte, NC
Wed. 28 Shenandoah 65 Elizabethtown 73 Final
Thu. 29 Methodist 55 Roanoke 94 Final
  Camper Appreciation Day | Cregger Invitational
  Vassar 70 Washington and Lee 83 Final
  Wilmington (Ohio) 65 Averett 61 Final
  CNU Tournament @ Newport News, Va. (Freeman Center)
  Bridgewater St. 45 Guilford 98 Final
  Guilford Holiday Classic
  Wilson 65 Bridgewater 77 Final
  Lancaster Bible 60 Randolph-Macon 82 Final
  Coaches Tournament
Fri. 30 New York U. 81 Roanoke 59 Final
  Centre 39 Guilford 76 Final
  Averett 51 Cabrini 63 Final
  @ Newport News, Va. (Freeman Center)
  Maryville (Tenn.) 68 Randolph-Macon 81 Final
  R-MC Coaches Tournament
  Ferrum 74 William Peace 68 Final
  Mary Washington 103 Washington and Lee 95 Final - 2OT
  W&L Holiday Tournament
  Eastern Mennonite 60 Mary Baldwin 58 Final
  St. Mary's (Md.) 78 Bridgewater 76 Final
 
January
Sun. 1 William Peace 85 Lynchburg 70 Final
Mon. 2 Carolina University 76 Randolph 80 Final
Wed. 4 Salisbury 83 Lynchburg 69 Final
  Eastern Mennonite * 61 Roanoke 74 Final
  Washington and Lee * 58 Guilford 78 Final
  Virginia Wesleyan * 62 Randolph 75 Final
  Randolph-Macon * 69 Hampden-Sydney 57 Final
  Averett * 56 Bridgewater 57 Final
  Shenandoah * 71 Ferrum 75 Final - 2OT
Sat. 7 Roanoke * 65 Virginia Wesleyan 64 Final
  Hampden-Sydney * 76 Shenandoah 54 Final
  Regent 70 Ferrum 75 Final
  Randolph * 83 Eastern Mennonite 88 Final
  Guilford * 56 Randolph-Macon 59 Final
  Lynchburg * 82 Bridgewater 91 Final
  Washington and Lee * 84 Averett 65 Final
Mon. 9 DeSales 58 Shenandoah 61 Final
Wed. 11 Virginia Wesleyan * 71 Eastern Mennonite 54 Final
  Ferrum * 74 Hampden-Sydney 94 Final
  Shenandoah * 50 Washington and Lee 82 Final
  Lynchburg * 59 Guilford 75 Final
  Roanoke * 70 Averett 50 Final
  Randolph * 71 Bridgewater 73 Final
  Chris. Newport 59 Randolph-Macon 64 Final
  White Swarm & Green Bandana Game
Sat. 14 Randolph-Macon * 83 Lynchburg 63 Final
  Bridgewater * 63 Hampden-Sydney 80 Final
  Shenandoah * 64 Roanoke 98 Final
  Eastern Mennonite * 56 Ferrum 81 Final
  Averett * 42 Guilford 62 Final
  Washington and Lee * 65 Virginia Wesleyan 48 Final
Wed. 18 Washington and Lee * 90 Ferrum 89 Final
  Mary Washington 89 Eastern Mennonite 71 Final
  Roanoke * 50 Guilford 61 Final
  Bridgewater * 41 Randolph-Macon 62 Final
  Lynchburg * 45 Averett 53 Final
  Virginia Wesleyan * 71 Shenandoah 55 Final
  Hampden-Sydney * 86 Randolph 67 Final
Sat. 21 Hampden-Sydney 77 Salisbury 64 Final
  Guilford * 65 Virginia Wesleyan 47 Final
  Shenandoah * 84 Randolph 75 Final
  Averett * 63 Eastern Mennonite 59 Final
  Randolph-Macon * 58 Roanoke 46 Final
  Ferrum * 69 Bridgewater 76 Final
  Lynchburg * 62 Washington and Lee 104 Final
Wed. 25 Roanoke * 101 Ferrum 53 Final
  Eastern Mennonite * 75 Shenandoah 77 Final - OT
  Guilford * 57 Hampden-Sydney 64 Final
  Randolph-Macon * 86 Averett 48 Final
  Bridgewater * 82 Washington and Lee 87 Final
  Randolph * 71 Lynchburg 83 Final
Sat. 28 Virginia Wesleyan * 52 Bridgewater 54 Final
  Randolph * 41 Averett 62 Final
  Ferrum * 70 Randolph-Macon 85 Final
  Shenandoah * 87 Lynchburg 86 Final
  Eastern Mennonite * 54 Guilford