Old Dominion Athletic Conference
All-Time Women's Cross Country Championships
1986
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 27 |
Eastern Mennonite | 29 |
Washington and Lee | 65 |
Emory & Henry | 104 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Sarah Witmer | 21:40 | EMU |
2. | Lisa Santasiero | 21:40 | LC |
3. | Tamara Hunsberger | 24:26 | EMU |
4. | Catherine Booth | 24:54 | LC |
5. | April Fry | 25:18 | LC |
6. | Lori Umble | 25:39 | EMU |
7. | Katherine von Wiedeback | 25:49 | LC |
Coach of the Year: Kenny Layman, Eastern Mennonite
Runner of the Year: Sarah Witmer, Eastern Mennonite
1987
Team Results:
Team | Points |
Eastern Mennonite | 31 |
Lynchburg | 37 |
Washington and Lee | 55 |
Emory & Henry | 102 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Paige Cason | 20:25 | WL |
2. | Tamara Hunsberger | 20:40 | EMU |
3. | Lisa Santasiero | 20:50 | LC |
4. | Cathy Booth | 20:58 | LC |
5. | Cheryl Helmuth | 21:04 | EMU |
6. | Pam Brunk | 21:08 | EMU |
7. | Joy Maust | 21:26 | EMU |
Coach of the Year: Kenny Layman, Eastern Mennonite
Runner of the Year: Paige Cason, Washington and Lee
1988
Team Results:
Team | Points |
Eastern Mennonite | 31 |
Lynchburg | 31 |
Washington and Lee | 62 |
Emory & Henry | 120 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Sarah Witmer | 20:24 | EMU |
2. | Jane Zadlo | 21:08 | LC |
3. | Cathy Booth | 21:16 | LC |
4. | Sheila Sullivan | 21:25 | LC |
5. | Paige Cason | 21:27 | WL |
6. | Pam Brank | 21:28 | EMU |
7. | Tamara Hunsberger | 21:29 | EMU |
Coach of the Year: Lester Zook, Eastern Mennonite
Runner of the Year: Sarah Witmer, Eastern Mennonite
1989
Team Results:
Team | Points |
Eastern Mennonite | 25 |
Washington and Lee | 55 |
Emory & Henry | 103 |
Lynchburg | NS |
Roanoke | NS |
Bridgewater | NS |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Sarah Witmer | 18:54 | EMU |
2. | Rona Berwick | 19:41 | BC |
3. | Jeana Driver | 19:44 | EMU |
4. | Tamara Hunsberger | 20:06 | EMU |
5. | Pam Brunt | 20:12 | EMU |
6. | Karla Navis | 20:31 | LC |
7. | Charity Rooney | 20:32 | E&H |
Coach of the Year: Lester Zook, Eastern Mennonite
Runner of the Year: Sarah Witmer, Eastern Mennonite
1990
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 36 |
Eastern Mennonite | 38 |
Roanoke | 62 |
Emory & Henry | 89 |
Lynchburg | NS |
Bridgewater | NS |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Karla Navis | 20:49 | LC |
2. | Cathy Showalter | 21:44 | RC |
3. | Elizabeth Salia-Boa | 21:54 | BC |
4. | Cheryl Hozmuth | 21:59 | EMU |
5. | Anne Witmer | 22:16 | EMU |
6. | Susie Wootton | 22:36 | WL |
7. | Cecily Tynan | 22:44 | WL |
Coach of the Year: Jim Phemister, Washington and Lee
Runner of the Year: Karla Navis, Lynchburg
1991
Team Results:
Team | Points |
Eastern Mennonite | 37 |
Roanoke | 51 |
Washington and Lee | 53 |
Emory & Henry | 85 |
Randolph-Macon | 124 |
Lynchburg | NS |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Ruthy Woodring | 19:26 | E&H |
2. | Beth Witek | 19:30 | LC |
3. | Jeana Driver | 19:37 | EMU |
4. | Kim Herring | 19:50 | WL |
5. | Cathy Showalter | 19:56 | RC |
6. | Carla Navis | 20:03 | LC |
7. | Nicole Casteel | 20:15 | WL |
Coach of the Year: Jim Phemister, Washington and Lee
Runner of the Year: Ruthy Woodring, Emory & Henry
1992
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 33 |
Eastern Mennonite | 54 |
Roanoke | 60 |
Emory & Henry | 95 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Jeana Driver | 19:45 | EMU |
2. | Ruthy Woodring | 19:47 | E&H |
3. | Patty Alonso | 19:50 | RC |
4. | Nicole Casteel | 19:51 | WL |
5. | Amy Mears | 19:56 | WL |
6. | Kim Herring | 20:14 | WL |
7. | Katherine Sneary | 20:14 | EMU |
Coach of the Year: Jim Phemister, Washington and Lee
Runner of the Year: Jeana Driver, Eastern Mennonite
1993
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 27 |
Roanoke | 50 |
Lynchburg | 68 |
Eastern Mennonite | 77 |
Emory & Henry | 150 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Josephine Schaeffer | 17:36 | WL |
2. | Cathy Showalter | 19:01 | RC |
3. | Amy Mears | 19:27 | WL |
4. | Kim Herring | 19:37 | WL |
5. | Lynn Schwehr | 19:49 | RC |
6. | Hannah Howe | 19:56 | LC |
7. | Sue Deutsch | 20:04 | WL |
Co-Coaches of the Year: Jim Phemister, Washington and Lee and Finn Pincus, Roanoke
Runner of the Year: Josephine Schaeffer, Washington and Lee
1994
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 15 |
Eastern Mennonite | 52 |
Roanoke | 66 |
Emory & Henry | 115 |
Lynchburg | NS |
Bridgewater | NS |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Amy Mears | 20:00 | WL |
2. | Sharon McNally | 21:15 | LC |
3. | Hannah Howe | 21:18 | LC |
4. | Nat Messmore | 21:32 | WL |
5. | Sue Deutsch | 21:33 | WL |
6. | Kim Herring | 21:36 | WL |
7. | Carson Flowers | 21:45 | WL |
Coach of the Year: Jim Phemister, Washington and Lee
Runner of the Year: Amy Mears, Washington and Lee
1995
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 26 |
Washington and Lee | 37 |
Eastern Mennonite | 72 |
Roanoke | 110 |
Emory & Henry | 140 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Josephine Schaeffer | 18:51 | WL |
2. | Hannah Howe | 20:08 | LC |
3. | Carson Flowers | 20:31 | WL |
4. | Sharon McNally | 20:47 | LC |
5. | Renee Leach | 21:03 | LC |
6. | Nat Messmore | 21:07 | WL |
7. | Chanda Merrill | 21:17 | LC |
Coach of the Year: Paul Johnson, Lynchburg
Runner of the Year: Josephine Schaeffer, Washington and Lee
1996
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 35 |
Lynchburg | 60 |
Eastern Mennonite | 70 |
Roanoke | 73 |
Emory & Henry | 136 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Carson Flowers | 20:24 | WL |
2. | Shelli Stevens | 21:05 | RC |
3. | Nat Messmore | 21:06 | WL |
4. | Gail Guengerich | 21:21 | EMU |
5. | Missy Beaver | 21:26 | LC |
6. | Lisa Brennan | 21:27 | WL |
7. | Renee Leach | 21:27 | LC |
Coach of the Year: Jim Phemister, Washington and Lee
Runner of the Year: Carson Flowers, Washington and Lee
1997
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 35 |
Washington and Lee | 40 |
Roanoke | 68 |
Bridgewater | 110 |
Eastern Mennonite | 132 |
Emory & Henry | 153 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Missy Beaver | 19:24 | LC |
2. | Natasha Dorofeeva | 19:56 | WL |
3. | Casey Smith | 20:07 | RC |
4. | Carson Flowers | 20:32 | WL |
5. | Renee Leach | 20:54 | LC |
6. | A. Beckwith | 21:03 | BC |
7. | Jenny Kincaid | 21:05 | RC |
Coach of the Year: Dr. Jack M. Toms, Lynchburg
Runner of the Year: Missy Beaver, Lynchburg
1998
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 18 |
Washington and Lee | 69 |
Bridgewater | 72 |
Roanoke | 73 |
Eastern Mennonite | 120 |
Emory & Henry | 181 |
Virginia Wesleyan | NS |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Missy Beaver | 20:29 | LC |
2. | A. Lyko | 20:36 | LC |
3. | Casey Smith | 20:39 | RC |
4. | Jennifer Stieg | 20:42 | LC |
5. | L. Boyd | 21:38 | LC |
6. | C. Eagan | 21:48 | LC |
7. | Wendy Case | 22:00 | WL |
Coach of the Year: Dr. Jack M. Toms, Lynchburg
Runner of the Year: Missy Beaver, Lynchburg
1999
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 42 |
Lynchburg | 47 |
Eastern Mennonite | 69 |
Roanoke | 97 |
Bridgewater | 112 |
Emory & Henry | 181 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Casey Smith | 18:33 | RC |
2. | Jennifer Steig | 19:22 | LC |
3. | Burke Duncan | 20:02 | WL |
4. | Andrea Good | 20:04 | EMU |
5. | Kathleen Maroney | 20:17 | WL |
6. | Emily Brown | 20:33 | LC |
7. | Jenny Kincaid | 20:37 | RC |
Coach of the Year: Emily Pulsifer, Washington and Lee
Runner of the Year: Casey Smith, Roanoke
2000
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 45 |
Lynchburg | 54 |
Roanoke | 58 |
Eastern Mennonite | 87 |
Virginia Wesleyan | 142 |
Bridgewater | 159 |
Emory & Henry | 187 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Casey Smith | 19:13.40 | RC |
2. | Burke Duncan | 19:26.10 | WL |
3. | Jessica Parrillo | 19:36.90 | WL |
4. | Alli McVey | 20:07.10 | RC |
5. | Emily Brown | 20:14.90 | LC |
6. | Jenny Kincaid | 20:24.40 | RC |
7. | Andrea Good | 20:31.90 | EMU |
Coach of the Year: Emily Pulsifer, Washington and Lee
Runner of the Year: Casey Smith, Roaonke
2001
Team Results:
Team | Points |
Eastern Mennonite | 32 |
Lynchburg | 56 |
Roanoke | 57 |
Washington and Lee | 105 |
Bridgewater | 127 |
Virginia Wesleyan | 142 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Andrea Good | 19:03 | EMU |
2. | Burke Duncan | 19:12 | WL |
3. | Briana Kearney | 19:43 | RC |
4. | Coral McCree | 19:50 | LC |
5. | Greta Hertzler | 20:22 | EMU |
6. | Christie Van Pelt | 20:23 | RC |
7. | Renee Neufield | 20:30 | EMU |
Coach of the Year: Lester Zook, Eastern Mennonite
Runner of the Year: Andrea Good, Eastern Mennonite
2002
Team Results:
Team | Points |
Roanoke | 28 |
Washington and Lee | 53 |
Eastern Mennonite | 58 |
Lynchburg | 107 |
Bridgewater | 129 |
Virginia Wesleyan | 176 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Andrea Good | 23:02.57 | EMU |
2. | Briana Kearney | 23:32.36 | RC |
3. | Burke Duncan | 23:53.74 | WL |
4. | Bridget Tainer | 24:07.40 | RC |
5. | Lauren Alexander | 24:15.10 | RC |
6. | Wendy Driver | 24:23.20 | EMU |
7. | Ashley Eshaghi | 24:32.10 | RC |
Coach of the Year: Finn Pincus, Roanoke
Runner of the Year: Andrea Good, Eastern Mennonite
2003
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 20 |
Roanoke | 67 |
Washington and Lee | 75 |
Eastern Mennonite | 79 |
Bridgewater | 121 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kelly Archibald | 26:18 | LC |
2. | Crystal Bergen | 26:26 | LC |
3. | Amanda Diver | 26:39 | LC |
4. | Erin Alexander | 26:49 | RC |
5. | Coral McCree | 26:54 | LC |
6. | Kendra Nissley | 26:54 | EMU |
7. | Danielle Ginsey | 26:54 | BC |
Coach of the Year: Dr. Jack M. Toms, Lynchburg
Runner of the Year: Kelly Archibald, Lynchburg
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Coral McCree, Lynchburg
2004
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 27 |
Roanoke | 48 |
Lynchburg | 74 |
Bridgewater | 104 |
Hollins | 152 |
Virginia Wesleyan | 157 |
Guilford | 163 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Lindsay Erickson | 24:42 | WL |
2. | Tippins Stone | 25:58 | WL |
3. | Kelly Archibald | 26:11 | LC |
4. | Brittany Well | 26:26 | BC |
5. | Bridget Tainer | 26:32 | RC |
6. | Kelly Zwart | 26:40 | WL |
7. | Ashley Eshaghi | 26:46 | RC |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Lindsay Erickson, Washington and Lee
Rookie of the Year: Lindsay Erickson, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Kelly Archibald, Lynchburg
2005
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 25 |
Roanoke | 58 |
Lynchburg | 94 |
Eastern Mennonite | 99 |
Bridgewater | 100 |
Virginia Wesleyan | 158 |
Guilford | 208 |
Emory & Henry | 216 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Jackie Burns | 23:47 | WL |
2. | Lindsay Erickson | 24:08 | WL |
3. | Meg Harnett | 24:17 | RC |
4. | Rebecca Taylor | 24:26 | WL |
5. | Ally Koenig | 24:31 | BC |
6. | Kenda Nissley | 24:36 | EMU |
7. | Mary Christopher | 24:38 | WL |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Jackie Burns, Washington and Lee
Rookie of the Year: Jackie Burns, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Elizabeth Twentyman, Washington and Lee
2006
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 32 |
Roanoke | 65 |
Eastern Mennonite | 67 |
Lynchburg | 100 |
Bridgewater | 118 |
Virginia Wesleyan | 160 |
Guilford | 203 |
Emory & Henry | 206 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Jackie Burns | 24:36 | WL |
2. | Kat Telfeyan | 25:17 | WL |
3. | Mallory McClaine | 25:39 | RC |
4. | Kendra Nissley | 25:49 | EMU |
5. | Meg Harnett | 25:50 | RC |
6. | Liz Mumaw | 25:52 | RC |
7. | Deb Keiser | 26:26 | EMU |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Jackie Burns, Washington and Lee
Rookie of the Year: Kat Telfeyan, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Becca Taylor, Washington and Lee
2007
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 33 |
Roanoke | 34 |
Lynchburg | 72 |
Eastern Mennonite | 141 |
Bridgewater | 161 |
Virginia Wesleyan | 162 |
Guilford | 171 |
Randolph | 212 |
Emory & Henry | 245 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kat Telfeyan | 23:48.80 | WL |
2. | Becca Taylor | 24:09.25 | WL |
3. | Elizabeth Mumaw | 24:31.65 | RC |
4. | Jennie Pernisi | 24:32.38 | LC |
5. | Emma Wilson | 24:36.53 | RC |
6. | Elizabeth Webb | 24:40.82 | WL |
7. | Mallory McClaine | 25:09.09 | RC |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Kat Telfeyan, Washington and Lee
Rookie of the Year: Jennie Pernisi, Lynchburg
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Becca Taylor, Washington and Lee
2008
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 23 |
Roanoke | 58 |
Lynchburg | 60 |
Virginia Wesleyan | 98 |
Bridgewater | 163 |
Guilford | 180 |
Randolph | 209 |
Emory & Henry | 229 |
Eastern Mennonite | Inc. |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Jessica Shaw | 21:41.75 | WL |
2. | Elizabeth Webb | 21:54.75 | WL |
3. | Ashley Meyer | 22:12.90 | VWC |
4. | Rebecca Taylor | 22:26.00 | WL |
5. | Jennie Pernisi | 22:42.75 | LC |
6. | Liz Mumaw | 22:49.30 | RC |
7. | Dorothy Todd | 22:52.10 | WL |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Jessica Shaw, Washington and Lee
Rookie of the Year: Kelly Fauth, Virginia Wesleyan
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Becca Taylor, Washington and Lee
2009
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 29 |
Washington and Lee | 41 |
Roanoke | 75 |
Virginia Wesleyan | 101 |
Bridgewater | 139 |
Eastern Mennonite | 168 |
Guilford | 203 |
Randolph | 214 |
Emory & Henry | N/A |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Jennie Pernisi | 24:06.91 | LC |
2. | Kat Telfeyan | 24:23.96 | WL |
3. | Ashley Meyer | 24:37.26 | LC |
4. | Maggie Moore | 24:50.35 | RC |
5. | Sarah Keckler | 24:54.79 | WL |
6. | Molly Galloway | 25:04.02 | LC |
7. | Lauren Schultz | 25:10.62 | WL |
Coach of the Year: Jesse Baumann, Lynchburg
Runner of the Year: Jennie Pernisi, Lynchburg
Rookie of the Year: Lauren Schultz, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete of the Year: Ashley Meyer, Lynchburg
2010
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 46 |
Lynchburg | 47 |
Bridgewater | 65 |
Roanoke | 88 |
Virginia Wesleyan | 111 |
Guilford | 169 |
Randolph | 205 |
Emory & Henry | N/A |
Eastern Mennonite | N/A |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Jennie Pernisi | 22:58 | LC |
2. | Olivia Mills | 23:20 | BC |
3. | Rebecca Bryer | 23:25 | WL |
4. | Krystal Foster | 23:44 | LC |
5. | Lauren Schultz | 23:48 | WL |
6. | Kelly Fauth | 23:52 | VWC |
7. | Molly Smith | 23:59 | BC |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Jennie Pernisi, Lynchburg
Rookie of the Year: Rebecca Bryer, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Molly Galloway, Lynchburg
2011
Team Results:
Team | Points |
Bridgewater | 37 |
Washington and Lee | 56 |
Virginia Wesleyan | 71 |
Lynchburg | 104 |
Roanoke | 116 |
Eastern Mennonite | 152 |
Guilford | 183 |
Randolph | 225 |
Emory & Henry | NTS |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Olivia Mills | 22:00 | BC |
2. | Lauren Schultz | 23:06 | WL |
3. | Molly Smith | 23:23 | BC |
4. | Grace England | 23:31 | RC |
5. | Annelise Madison | 23:40 | WL |
6. | Kelly Fauth | 23:45 | VWC |
7. | Emma Helsel | 23:51 | VWC |
Coach of the Year: Brian Flynn, Bridgewater
Runner of the Year: Olivia Mills, Bridgewater
Rookie of the Year: Grace England, Roanoke
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Lauren Schultz, Washington and Lee
2012
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 29 |
Bridgewater | 51 |
Lynchburg | 85 |
Eastern Mennonite | 92 |
Virginia Wesleyan | 133 |
Roanoke | 137 |
Shenandoah | 198 |
Guilford | 228 |
Randolph | 257 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Olivia Mills | 23:07.83 | BC |
2. | Kaylee Kubisiak | 23:17.58 | BC |
3. | Lauren Schultz | 23:39.57 | WL |
4. | Molly Ortiz | 23:46.68 | WL |
5. | Casey Mackintosh | 24:06.15 | WL |
6. | Hannah Chappell-Dick | 24:07.52 | EMU |
7. | Kelly Trennepohl | 24:13.85 | LC |
Coach of the Year: Kris Hoey, Washington and Lee
Runner of the Year: Olivia Mills, Bridgewater
Rookie of the Year: Kaylee Kubisiak, Bridgewater
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Lauren Schultz, Washington and Lee
2013
Team Results:
Team | Points |
Bridgewater | 22 |
Eastern Mennonite | 58 |
Lynchburg | 90 |
Washington and Lee | 97 |
Roanoke | 148 |
Virginia Wesleyan | 155 |
Shenandoah | 187 |
Guilford | 217 |
Emory & Henry | 254 |
Randolph | 257 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kaylee Kubisiak | 23:36.80 | BC |
2. | Stephanie Breen | 23:57.00 | BC |
3. | Mckenzie McDonald | 23:58.50 | BC |
4. | Hannah Chappell-Dick | 24:02.60 | EMU |
5. | Annelise Madison | 24:17.40 | WL |
6. | Casey Mackintosh | 24:22.40 | WL |
7. | Zanny Ludtke | 24:36.40 | BC |
Coach of the Year: Brian Flynn, Bridgewater
Runner of the Year: Kaylee Kubisiak, Bridgewater
Rookie of the Year: Kerri Dalton, Roanoke
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Annelise Madison, Washington and Lee
2014
Team Results:
Team | Points |
Bridgewater | 42 |
Eastern Mennonite | 55 |
Washington and Lee | 83 |
Roanoke | 88 |
Virginia Wesleyan | 142 |
Shenandoah | 160 |
Emory & Henry | 193 |
Guilford | 219 |
Randolph | 247 |
Lynchburg | 280 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kaylee Kubisiak | 23:35.6 | BC |
2. | Hannah Chappell-Dick | 23:45.1 | EMU |
3. | Kat Lehman | 24:10.8 | EMU |
4. | Zanny Ludtke | 24:16.7 | BC |
5. | Caity Ashley | 24:33.3 | RC |
6. |
Mckenzie McDonald |
24:41.5 | BC |
7. | Liz Wade | 24:54.2 | VWC |
Coach of the Year: Brian Flynn, Bridgewater
Runner of the Year: Kaylee Kubisiak, Bridgewater
Rookie of the Year: Kat Lehman, Eastern Mennonite
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Hannah Chappell-Dick, Eastern Mennonite
2015
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 46 |
Bridgewater | 64 |
Eastern Mennonite | 70 |
Roanoke | 76 |
Lynchburg | 164 |
Virginia Wesleyan | 166 |
Shenandoah | 190 |
Guilford | 196 |
Emory & Henry | 235 |
Randolph | 265 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Hannah Chappell-Dick | 22:21.9 | EMU |
2. | Samantha Yates | 22:30.1 | WL |
3. | Kaylee Kubisiak | 22:37.3 | BC |
4. | Margaret Seybold | 22:49.4 | WL |
5. | Kerri Dalton | 23:05.9 | RC |
6. |
Kat Lehman |
23:11.9 | EMU |
7. | Makenzie McDonald | 23:38.9 | BC |
Coach of the Year: Michael Dager, Washington and Lee
Runner of the Year: Hannah Chappell-Dick, Eastern Mennonite
Rookie of the Year: Samantha Yates, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Hannah Chappel-Dick, Eastern Mennonite
2016
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 38 |
Roanoke | 67 |
Eastern Mennonite | 103 |
Shenandoah | 126 |
Bridgewater | 130 |
Lynchburg | 134 |
Virginia Wesleyan | 155 |
Emory & Henry | 229 |
Guilford | 233 |
Hollins | 281 |
Sweet Briar | 310 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kerri Dalton | 22:39.1 | RC |
2. | Samantha Yates | 22:53.3 | WL |
3. | Margaret Seybold | 23:19.4 | WL |
4. | Claire Brooks | 23:23.3 | RC |
5. | Morgan Alvis | 23:28.4 | LC |
6. | Samantha Schreiber | 23:32.3 | LC |
7. | Marissa Coombs | 23:39.2 | VWC |
Coach of the Year: Michael Dager, Washington and Lee
Runner of the Year: Kerri Dalton, Roanoke College
Rookie of the Year: Julia Moody, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Kat Lehman, Eastern Mennonite
2017
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 34 |
Lynchburg | 74 |
Eastern Mennonite | 85 |
Bridgewater | 114 |
Shenandoah | 131 |
Roanoke | 139 |
Virginia Wesleyan | 169 |
Emory & Henry | 219 |
Guilford | 278 |
Hollins | 290 |
Sweet Briar | 318 |
Randolph | 341 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Marissa Coombs | 22:01.24 | VWU |
2. | Michaela Mast | 22:12.76 | EMU |
3. | Kirsten McMichael | 22:16.79 | WL |
4. | Morgan Watson | 22:21.14 | LC |
5. | Calista Ariel | 22:21.93 | BC |
6. | Julia Moody | 22:23.12 | WL |
7. | Anna Nelson | 22:25.17 | WL |
Coach of the Year: Michael Dager, Washington and Lee
Runner of the Year: Marissa Coombs, Virginia Wesleyan
Rookie of the Year: Michaela Mast, Eastern Mennonite
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Michaela Mast, Eastern Mennonite
2018
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 34 |
Lynchburg | 39 |
Bridgewater | 83 |
Shenandoah | 101 |
Eastern Mennonite | 117 |
Emory & Henry | 196 |
Roanoke | 198 |
Virginia Wesleyan | 229 |
Hollins | 238 |
Sweet Briar | 242 |
Randolph | 325 |
Ferrum | 334 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Calista Ariel | 22:16.8 | BC |
2. | Samantha Yates | 22:18.0 | W&L |
3. | Kaitlyn Johnson | 22:29.8 | LYN |
4. | Katie Bearup | 23:01.2 | W&L |
5. | Maggie Seybold | 23:13.8 | W&L |
6. | Michela Cholak | 23:18.8 | LYN |
7. | Morgan Watson | 23:24.0 | LYN |
Coach of the Year: Michael Dager, Washington and Lee
Runner of the Year: Kaitlyn Johnson, Lynchburg
Rookie of the Year: Sarah Hollen, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Samantha Schreiber, Lynchburg
2019
Team Results:
Team | Points |
Washington and Lee | 20 |
Lynchburg | 73 |
Shenandoah | 87 |
Eastern Mennonite | 112 |
Roanoke | 161 |
Bridgewater | 174 |
Randolph | 199 |
Virginia Wesleyan | 209 |
Sweet Briar | 229 |
Guilford | 257 |
Ferrum | 294 |
Hollins | 305 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Sara Stephenson | 22:00.4 | W&L |
2. | Julia Moody | 22:01.8 | W&L |
3. | Katie Harris | 22:07.3 | W&L |
4. | Stephanie Burnett | 22:12.5 | LYN |
5. | Katie Bearup | 22:17.8 | W&L |
6. | English Jackson | 22:26.4 | BC |
7. | Calista Ariel | 22:33.5 | BC |
Coach of the Year: Michael Dager, Washington and Lee
Runner of the Year: Sara Stephenson, Washington and Lee
Rookie of the Year: Sara Stephenson, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Calista Ariel, Bridgewater
2021
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 26 |
Washington and Lee | 33 |
Eastern Mennonite | 111 |
Shenandoah | 112 |
Bridgewater | 119 |
Roanoke | 152 |
Sweet Briar | 218 |
Virginia Wesleyan | 234 |
Hollins | 251 |
Ferrum | 281 |
Randolph | 296 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kelsey Lagunas | 23:28.8 | LYN |
2. | Avery Schiffman | 23:42.6 | W&L |
3. | Stephanie Burnett | 23:51.4 | LYN |
4. | Allison Dell | 24:17.1 | LYN |
5. | Carolyn Todd | 24:17.6 | W&L |
6. | Sarah James | 24:18.8 | LYN |
7. | Elise Molinaro | 24:22.7 | W&L |
Coach of the Year: Jake Reed, Lynchburg
Runner of the Year: Stephanie Burnett, Lynchburg
Rookie of the Year: Allison Dell, Lynchburg
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Stephanie Burnett, Lynchburg
Runner of the Meet: Kelsey Lagunas, Lynchburg
Rookie of the Meet: Allison Dell, Lynchburg
2022
Team Results:
Team | Points |
Lynchburg | 15 |
Washington and Lee | 51 |
Shenandoah | 107 |
Bridgewater | 111 |
Eastern Mennonite | 123 |
Virginia Wesleyan | 183 |
Hollins | 202 |
Roanoke | 209 |
Sweet Briar | 261 |
Ferrum | 281 |
Individual Results:
Place | Name | Time | School |
1. | Kelsey Lagunas | 21:55.8 | LYN |
2. | Sarah James | 22:00.3 | LYN |
3. | Allison Dell | 22:23.3 | LYN |
4. | Molly Silva | 22:24.5 | LYN |
5. | Lauren Massey | 22:31.9 | LYN |
6. | Carolyn Todd | 22:40.3 | W&L |
7. | Mackenzie Young | 22:50.9 | BC |
Coach of the Year: Jake Reed, Lynchburg
Runner of the Year: Kelsey Lagunas, Lynchburg
Rookie of the Year: Hailey Smith, Lynchburg
ODAC/Farm Bureau Scholar-Athlete: Carolyn Todd, Washington and Lee
Runner of the Meet: Kelsey Lagunas, Lynchburg
Rookie of the Meet: Hailey Smith, Lynchburg
Total Number of Championships:
Washington and Lee | 19 |
Lynchburg | 8 |
Eastern Mennonite | 5 |
Bridgewater | 3 |
Roanoke | 1 |