2019-20 ODAC Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
September
Sat. 14 Bridgewater   Men's WildCat Invitational   TBA
  @ Randolph College / Lynchburg, Va.
  Lynchburg   Randolph WildCat Invite   TBA
  WildCat Invite   Randolph   9:00 AM
  Pfeiffer   Randolph   10:00 AM
  Randolph Tournament
Sun. 15 Maryville (Tenn.) 0 Emory & Henry 9 Final
Fri. 20 Guilford   ITA Division III South Region Championships   TBA
  @ Berry College (Mt. Berry, Ga.)
  Emory & Henry   ITA South Regional   TBA
  @ Mount Berry, Ga.
Sat. 21 Guilford   ITA Division III South Region Championships   TBA
  @ Berry College (Mt. Berry, Ga.)
Sun. 22 Guilford   ITA Division III South Region Championships   TBA
  @ Berry College (Mt. Berry, Ga.)
Wed. 25 Emory & Henry * 0 Washington and Lee 9 Final
Fri. 27 Virginia Wesleyan   TBA   TBA
Sat. 28 Hampden-Sydney   Marlin Round Robin Invite   TBA
  @ Virginia Beach, Va.
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Bridgewater   Randolph-Macon Invitational   TBA
Sun. 29 Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Bridgewater   Randolph-Macon Invitational   TBA
  Hampden-Sydney   Marlin Round Robin Invite   TBA
  @ Virginia Beach, Va.
 
October
Tue. 1 Emory & Henry 7 Johnson (TN) 2 Final
Fri. 4 Hampden-Sydney   ITA Regional   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  Ind. Only @ Mary Washington
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Guilford   Methodist University Fall Invitational   TBA
  rescheduled from Sept. 6
  Lynchburg   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ University of Mary Washington, Fredericksburg, Va.
Sat. 5 Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  Ind. Only @ Mary Washington
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Guilford   Methodist University Fall Invitational   TBA
  rescheduled from Sept. 7
  Lynchburg   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ University of Mary Washington, Fredericksburg, Va.
  Shenandoah 1 Catholic 8 Final
Sun. 6 Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
Fri. 11 Randolph-Macon   TBA (MIAA)   TBA
  York (Pa.) 8 Randolph 1 Final
Sat. 12 Randolph-Macon   TBA (MIAA)   TBA
  Randolph 0 Southern Virginia 9 Final
Sat. 19 Hampden-Sydney   Queen City Classic   TBA
  @ Charlotte, N.C.
Sun. 20 Hampden-Sydney   Queen City Classic   TBA
  @ Charlotte, N.C.
 
January
Wed. 15 Washington and Lee 0 Virginia 7 Final
  Boars Head Sports Club
 
February
Sat. 1 Virginia Wesleyan #   Chris. Newport   5:00 PM
  Scrimmage @ James River CC
Sat. 8 Juniata 8 Shenandoah 1 Final
Fri. 14 Hampden-Sydney 0 Longwood 7 Final
Sat. 15 Belmont Abbey 7 Hampden-Sydney 2 Final
Thu. 20 Belmont Abbey   Guilford   Postponed
Fri. 21 Guilford * 7 Ferrum 2 Final
  Shepherd 9 Shenandoah 0 Final
Sat. 22 Virginia Wesleyan 2 Salisbury 7 Final
  Randolph 0 Pfeiffer 9 Final
  St. Mary's (Md.) 1 Randolph-Macon 8 Final
  Ferrum * 0 Lynchburg 9 Final
  Note time change
  Mary Baldwin 0 Guilford 9 Final
  Washington and Lee 4 N.C. Wesleyan 5 Final
  @ James River C.C., Newport News, VA
  Virginia Wesleyan 2 Goucher 7 Final
  @ Salisbury Univ.
Sun. 23 Washington and Lee   Chris. Newport   10:00 AM
  Hampden-Sydney 2 Averett 7 Final
  Bridgewater 8 William Peace 1 Final
Mon. 24 Washington and Lee 6 Salisbury 3 Final
Fri. 28 Lynchburg 8 William Peace 1 Final
  Marymount (VA) 2 Randolph-Macon 7 Final
  Washington and Lee 3 Redlands 6 Final
Sat. 29 Emory & Henry #   Spartanburg Methodist   1:00 PM
  Randolph-Macon   Washington College   1:00 PM
  Averett   Randolph   1:00 PM
  Washington and Lee   Pomona-Pitzer   1:00 PM
  Hampden-Sydney #   Alumni Event   3:00 PM
  @ Westwood Club - Richmond, Va.
 
March
Sun. 1 Bridgewater   Drew   TBA
  William Peace   Emory & Henry   1:30 PM
  Virginia Wesleyan   Averett   2:00 PM
Mon. 2 St. John Fisher   Bridgewater   TBA
  Wilkes   Roanoke   TBA
  Spring Break Trip @ Hilton Head Island, S.C.
Tue. 3 Roanoke   Eastern Nazarene   8:30 AM
  Spring Break Trip @ Hilton Head Island, S.C.
  Lynchburg   St. Mary's (Md.)   2:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   3:00 PM
Wed. 4 Bridgewater   Albion   TBA
Thu. 5 Wilkes   Bridgewater   TBA
  Lebanon Valley   Roanoke   TBA
  Spring Break Trip @ Hilton Head Island, S.C.
  Marymount (VA)   Shenandoah   3:30 PM
Fri. 6 Spring Arbor   Roanoke   TBA
  Spring Break Trip @ Hilton Head Island, S.C.
  Johnson (TN)   Randolph   2:00 PM
Sat. 7 Johnson (TN)   Lynchburg   10:00 AM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   10:00 AM
  Johnson C. Smith   Guilford   1:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Randolph   St. Mary's (Md.)   2:00 PM
  Virginia Wesleyan   Virginia   6:00 PM
Sun. 8 Case Western Reserve   Hampden-Sydney   11:30 AM
  @ Orlando, Fla.
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Wittenberg   Washington and Lee   12:00 PM
  Randolph   Stevenson   12:00 PM
  Guilford   Averett   2:00 PM
  St. Scholastica   Hampden-Sydney   2:00 PM
  @ Orlando, Fla.
  Cornell College   Lynchburg   4:00 PM
  Spring Tennis Fest @ Chaplin Park Tennis Center, Hilton Head Island, S.C.
Mon. 9 LeTourneau   Lynchburg   9:00 AM
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Resort, Hilton Head Island, S.C.
Tue. 10 Dickinson   Hampden-Sydney   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Carthage   Hampden-Sydney   8:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Johnson (TN)   Emory & Henry   1:00 PM
  Wittenberg   Guilford   2:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   3:30 PM
Wed. 11 Lynchburg   Thomas More   2:30 PM
  @ Hilton Head Island, S.C.
Thu. 12 Wheaton (Ill.)   Hampden-Sydney   10:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Wabash   Hampden-Sydney   7:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Fri. 13 Southern Virginia   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Lake Forest   Lynchburg   3:15 PM
  @ Hilton Head, S.C.
  Ferrum   Ohio Christian   4:00 PM
  @ Johnson University Tennessee
Sat. 14 Mary Baldwin   Randolph-Macon   1:00 PM
  Ferrum   Johnson (TN)   2:00 PM
  Mary Washington   Washington and Lee   3:00 PM
  @ Boonsboro Country Club
Sun. 15 Western New Eng.   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Allegheny   Virginia Wesleyan   8:30 AM
  Van der Meer Tennis Center @ Hilton Head Island, SC
  Ferrum *   Randolph-Macon   3:00 PM
Mon. 16 SCAD   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Chaplin Park @ Hilton Head, SC
Wed. 18 Earlham   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Emory & Henry   Knox   TBA
  @ Orlando, Fla.
Thu. 19 Dayton   Virginia Wesleyan   9:00 AM
  @ Citadel (Charleston, SC)
  Lynchburg *   Shenandoah   1:30 PM
  Virginia Wesleyan   Citadel   5:00 PM
Fri. 20 Macalester   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Ferrum *   Randolph   3:00 PM
  Washington and Lee *   Roanoke   3:00 PM
Sat. 21 Warren Wilson   Emory & Henry   TBA
  Washington and Lee   Swarthmore   10:00 AM
  Roanoke *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Washington and Lee   Franklin & Marshall   3:00 PM
  @ Swarthmore
Sun. 22 Randolph-Macon *   Guilford   1:00 PM
  Ferrum   William Peace   1:00 PM
  Greensboro   Emory & Henry   3:30 PM
Wed. 25 Lynchburg *   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah   Mary Baldwin   3:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   3:00 PM
Thu. 26 Randolph *   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   4:00 PM
Fri. 27 Mary Baldwin   Lynchburg   2:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   3:30 PM
  Ferrum *   Washington and Lee   4:00 PM
Sat. 28 Virginia Wesleyan *   Bridgewater   10:00 AM
  Roanoke *   Emory & Henry   10:00 AM
  Randolph *   Guilford   1:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Marymount (VA)   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   4:00 PM
Sun. 29 Guilford *   Roanoke   10:00 AM
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
Mon. 30 Greensboro   Ferrum   3:00 PM
Tue. 31 Roanoke *   Lynchburg   3:00 PM
 
April
Wed. 1 Hampden-Sydney *   Shenandoah   4:00 PM
  Bridgewater   Mary Baldwin   4:00 PM
Thu. 2 Shenandoah *   Roanoke   3:00 PM
Fri. 3 Lynchburg *   Randolph   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   4:00 PM
Sat. 4 Virginia Wesleyan *   Lynchburg   10:00 AM
  Johnson (TN)   Ferrum   10:00 AM
  Bridgewater *   Emory & Henry   1:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   3:00 PM
Sun. 5 Hampden-Sydney *   Emory & Henry   12:00 PM
  @ Roanoke, Va.
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   2:00 PM
Tue. 7 Shenandoah *   Emory & Henry   1:00 PM
  Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
Thu. 9 Lynchburg *   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   4:00 PM
Fri. 10 Methodist   Virginia Wesleyan   2:30 PM
  Emory & Henry   Mary Baldwin   3:00 PM
  William Peace   Guilford   3:00 PM
  Ferrum   Methodist   4:00 PM
Sat. 11 Roanoke *   Virginia Wesleyan   10:00 AM
  Randolph-Macon *   Randolph   1:00 PM
  Methodist   Guilford   3:00 PM
Tue. 14 Roanoke *   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   4:00 PM
Fri. 17 Randolph *   Roanoke   3:00 PM
  Hampden-Sydney *   Virginia Wesleyan   3:30 PM
  Bridgewater *   Ferrum   4:00 PM
Sat. 18 Guilford *   Shenandoah   2:00 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   3:00 PM
Sun. 19 Guilford *   Bridgewater   12:00 PM
  Methodist   Washington and Lee   1:00 PM
  Brevard   Emory & Henry   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Washington College   2:00 PM
Mon. 20 Mary Baldwin   Ferrum   3:00 PM
  Southern Virginia   Hampden-Sydney   3:30 PM
Tue. 21 Averett   Randolph-Macon   4:00 PM
Wed. 22 Washington and Lee   Sewanee   4:00 PM
  3:00 PM CDT
Fri. 24 Guilford   Pfeiffer   3:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   3:30 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   4:00 PM
Sat. 25 Shenandoah *   Ferrum   10:00 AM
  Washington and Lee   Johns Hopkins   11:00 AM
  Emory & Henry *   Randolph   1:00 PM

2020 ODAC Men's Tennis Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
April
Wed. 29 #8 Seed   #1 Seed  
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Match - ODAC Quarterfinals
 
May
Sat. 2 Winner Match 1   Winner Match 2  
  Match 5 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
  Winner Match 3   Winner Match 4  
  Match 6 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
Sun. 3 Winner Match 5   Winner Match 6  
  Match 7 - ODAC Championship @ Randolph-Macon College
# Exhibition
* Conference