2020 ODAC Men's Lacrosse Schedule

Date Away Home Status Links
February
Sat. 8 Hampden-Sydney 21 Mary Washington 13 Final
  Lynchburg 10 Salisbury 16 Final
  York (Pa.) 13 Washington and Lee 9 Final
  Methodist 5 Randolph-Macon 19 Final
  Randolph 1 St. Mary's (Md.) 22 Final
  Guilford 19 Sewanee 5 Final
  William Peace 8 Shenandoah 20 Final
Sat. 15 Ferrum 11 Methodist 12 Final - OT
  Guilford 11 Piedmont 10 Final
  Franklin & Marshall 10 Lynchburg 19 Final
  Shenandoah 14 Mary Washington 15 Final
  Randolph-Macon 10 Catholic 9 Final - OT
  Virginia Wesleyan 13 Greensboro 5 Final
Sun. 16 Denison 17 Washington and Lee 11 Final
Wed. 19 Guilford 16 Greensboro 9 Final
  Chris. Newport 24 Roanoke 12 Final
  Catholic 9 Hampden-Sydney 11 Final
  Shenandoah 16 Hood 8 Final
  Averett 2 Ferrum 16 Final
Sat. 22 Lynchburg 15 Cabrini 17 Final
  Guilford 16 Southern Virginia 26 Final
  Washington College 3 Washington and Lee 23 Final
  Randolph-Macon 18 Goucher 9 Final
  Methodist 5 Virginia Wesleyan 9 Final
  Marymount (Va.) 11 Shenandoah 16 Final
  Sewanee 6 Roanoke 14 Final
  Averett 4 Randolph 8 Final
  Hampden-Sydney 9 Chris. Newport 10 Final
  William Peace 11 Ferrum 12 Final - OT
Mon. 24 SUNY Delhi 20 Randolph 5 Final
Tue. 25 Guilford 17 Methodist 10 Final
Wed. 26 SUNY Delhi 6 Randolph-Macon 18 Final
  Mary Washington 17 Bridgewater 11 Final
  Greensboro 14 Ferrum 11 Final
Fri. 28 SUNY Delhi 3 Virginia Wesleyan 22 Final
Sat. 29 Washington and Lee   Franklin & Marshall   12:00 PM
  Chatham   Shenandoah   1:00 PM
  York (Pa.)   Lynchburg   1:00 PM
  Greensboro   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Randolph   Methodist   1:00 PM
  Randolph-Macon   William Peace   5:00 PM
 
March
Sun. 1 Ferrum   Wesley   11:00 AM
  Roanoke   Denison   1:00 PM
  Eastern   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Bridgewater   Huntingdon   5:00 PM
Tue. 3 Bridgewater   Birmingham Southern   5:00 PM
Wed. 4 Washington and Lee   Mary Washington   3:30 PM
  William Peace   Guilford   4:00 PM
  Randolph *   Roanoke   4:00 PM
Sat. 7 Roanoke   Dickinson   12:00 PM
  Hall of Fame @ Sparks, Md.
  Hampden-Sydney *   Shenandoah   1:00 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   1:00 PM
  Guilford *   Washington and Lee   1:00 PM
  Chatham   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Ferrum *   Randolph-Macon   2:00 PM
Mon. 9 Bethany (WV)   Randolph   7:00 PM
Tue. 10 Hampden-Sydney   Cabrini   3:00 PM
Wed. 11 Pfeiffer   Guilford   4:00 PM
  Swarthmore   Bridgewater   4:00 PM
  Kenyon   Roanoke   4:00 PM
  Gettysburg   Washington and Lee   5:00 PM
  Lycoming   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Bethany (WV)   Ferrum   6:00 PM
  Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   7:00 PM
Fri. 13 Lynchburg   Chris. Newport   1:45 PM
  Mustang Classic @ Owings Mills, Md.
Sat. 14 Lynchburg   St. Lawrence   11:30 AM
  Mustang Classic @ Owings Mills, Md.
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Guilford *   Roanoke   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Shenandoah *   Ferrum   5:00 PM
Tue. 17 Scranton   Randolph-Macon   4:00 PM
Wed. 18 Allegheny   Shenandoah   4:00 PM
  Mary Washington   Roanoke   4:00 PM
  Greensboro   Bridgewater   5:00 PM
  Stevenson   Lynchburg   7:00 PM
  Washington and Lee   Chris. Newport   7:00 PM
  Stevens   Hampden-Sydney   7:30 PM
  @ Virginia Beach, Va. (Cape Henry Collegiate)
Sat. 21 Guilford *   Shenandoah   1:00 PM
  Southern Virginia   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   4:00 PM
  Bridgewater *   Ferrum   7:00 PM
Wed. 25 Virginia Wesleyan *   Randolph   5:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Ferrum   7:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
Fri. 27 Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
Sat. 28 Virginia Wesleyan *   Shenandoah   1:00 PM
  Roanoke *   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Randolph *   Guilford   5:00 PM
  La Roche   Bridgewater   7:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   7:00 PM
Tue. 31 Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
 
April
Wed. 1 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 4 Shenandoah *   Randolph   1:00 PM
  Senior Day
  Bridgewater *   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   2:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
Sun. 5 Ferrum *   Guilford   1:00 PM
Wed. 8 Washington and Lee *   Randolph   7:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Fri. 10 Randolph *   Hampden-Sydney   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   7:00 PM
Sat. 11 Guilford *   Bridgewater   1:00 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 15 Guilford *   Lynchburg   4:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   4:30 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   7:00 PM
Sat. 18 Ferrum   Washington and Lee   12:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   1:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   5:00 PM
Sun. 19 William Peace   Randolph   1:00 PM
Wed. 22 Hampden-Sydney *   Guilford   4:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   4:00 PM
  Pfeiffer   Ferrum   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 25 Lynchburg *   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   1:00 PM
  Ferrum   Randolph   1:00 PM

2020 ODAC Men's Lacrosse Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
April
Tue. 28 #5 Seed   #4 Seed  
  Game 1 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 2 - ODAC Quarterfinals
 
May
Fri. 1 Winner Game 1   #1 Seed  
  Game 3 - ODAC Semifinals @ #1 Seed
  Winner Game 2   #2 Seed  
  Game 4 - ODAC Semifinals @ #1 Seed
Sat. 2 Winner Game 3   Winner Game 4  
  Game 5 - ODAC Championship @ #1 Seed
* Conference